Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Masynissa – ciekawostki o królu Numidii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Masynissa
Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Masynissa był pierwszym królem Numidii (obecna wschodnia Algieria i zachodnia Tunezja) w latach 202-148 p.n.e. oraz ważnym sojusznikiem Rzymian1 w drugiej wojnie punickiej,  przeciwko Kartaginie. To w bitwie pod Zamą, w roku 202 p.n.e., konnica numidyjska w dużej mierze zdecydowała o porażce Hannibala.

Masynissa posiadał jako żonę m.in. niejaką Sofonisbę – córkę Hazdrubala, kartagińskiego wodza. Ślub odbył się po zwycięskiej bitwie pod Cyrtą w 204 roku p.n.e. Scypion Afrykański uznał zawarty związek za niebezpieczny, ponieważ była ona córką zaciekłego wroga Rzymu i zmusił swojego sprzymierzeńca2 do przesłania świeżo poślubionej żonie pucharu z trucizną. Sofonisba bez sprzeciwu posłusznie go wypiła.

Co ciekawe, według przekazów, Masynissa miał żyć ponad 90 lat (urodził się ok. 238 a zmarł 148 p.n.e). Jak podaje Appian z Aleksandrii, Masynissa do końca swojego żywota cieszył się tężyzną fizyczną, jeździł konno, dowodził w bitwach, a w wieku 86 lat urodził mu się ostatni potomek – niejaki Methimannus. Jego jurność stała się przysłowiowa i ponoć nigdy nie miał mniej niż dziesięciu potomków.

Po śmierci Masynissy doszło do podziału Numidii na kilka mniejszych królestw, w których rządzili jego synowie.

Na koniec warto wspomnieć przypowieść Waleriusza Maksymusa w Czynach i powiedzeniach godnych pamięci. Wspomina on jak to pewnego razu przybyli do królestwa Masynissy kupcy greccy z zamiarem kupienia małp. Gdy Masynissa dowiedział się o tym to miał powiedzieć: O ludzie! To wasze kobiety nie rodzą dzieci?

Biografia Masynissy

Przypisy
  1. Przed 204 rokiem p.n.e. aktywnie udzielał się po stronie Kartagińczyków.
  2. Lub też Masynissa sam zaproponował żonie truciznę, tak aby nie wzięła udziału w haniebnym triumfie rzymskiego wodza.
Źródła wykorzystane
  • Appian z Aleksandrii, Historia rzymska
  • Iwaszkiewicz Piotr, Łoś Wiesław, Stępień Marek, Władcy i wodzowie starożytności. Słownik, Warszawa 1998
  • Tytus Liwiusz, Dzieje od założenia miasta
  • Tadeusz Kotula, Massynisa, Warszawa 1976
  • Damian Waszak, Od sojuszu do zdrady. Droga Masynissy do tronu Numidii

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów