Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu (Miejsca)

Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.

Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Rzymska łaźnia w Bath

Rzymska łaźnia w Bath w Anglii, znana jako Thermae Aquae Sulis, była ważnym centrum życia społecznego w starożytności. Powstała około 60 roku n.e. wokół naturalnych źródeł termalnych, które Rzymianie uważali za święte, dedykując je bogini Sulis Minerva. Co ciekawe, woda wypływająca z tych źródeł ma stałą temperaturę około 46°C i pochodzi z deszczu, który przenikał przez warstwy geologiczne nawet 10 000 lat temu. Dziś łaźnie są jedną z najlepiej zachowanych rzymskich budowli w Wielkiej Brytanii i przyciągają turystów z całego świata.

Rzymska łaźnia w Bath

Aquis Querquennis – rzymski fort w Hiszpanii

Aquis Querquennis to rzymski obóz wojskowy, położony na północnym zachodzie Hiszpanii, w Galicji, nad rzeką Limia. Jest to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych regionu, które dostarcza fascynujących informacji o rzymskiej ekspansji na Półwysep Iberyjski i życiu rzymskich legionistów w prowincji Gallaecia.

Aquis Querquennis

Porta Portuensis – ważna brama Rzymu

Porta Portuensis była jedną z monumentalnych bram w murach obronnych starożytnego Rzymu, wybudowaną w czasach cesarza Aureliana w III wieku n.e. Brama znajdowała się w zachodniej części miasta, w pobliżu dzisiejszego Trastevere, i prowadziła do Portu rzymskiego, jednego z głównych ośrodków handlowych starożytności, leżącego u ujścia rzeki Tyber. Brama została przebudowana w 403 roku n.e., za rządów Honoriusza.

Porta Portuensis na rycinie z 1743 roku, w wykonaniu Giuseppe Vasi

Dotknąć śladów „Quo Vadis?”… – Domus Transitoria

Domus Transitoria to bardzo tajemniczy pałac, o którym wiadomo znacznie mniej niż o innych rezydencjach rzymskich cesarzy. Po innych pałacach cezarów: Domus Augustea, Domus Tiberiana, Domus Augustana, i Domus Flavia, Domus Severiana a nawet Domus Aurea) wciąż możemy podziwiać na Palatynie lub w jego pobliżu rozległe ruiny. Tymczasem o pierwszym pałacu Nerona wiadomo zaskakująco niewiele. Swetoniusz pisze w „Żywotach Cezarów”, że Neron wybudował go, by połączyć różne odziedziczone po przodkach rezydencje na Palatynie, Welii, Oppius i Eskwilinie. Lecz pałac ten został całkowicie zniszczony podczas wielkiego pożaru Rzymu z roku 64 ne. Neron już go nie odbudował, a na jego gruzach wkrótce postawił Domus Aurea.

Pozostałości Domus Transitoria

Insula dell’Ara Coeli

Insulę wybudowano na przełomie I i II wieku n.e., a później wielokrotnie przebudowywano. Znajduje się u stóp Kapitolu, od strony Via del Teatro di Marcello i jest doskonale widoczna dla wszystkich kierujących się z Piazza Venezia w stronę monumentalnych schodów prowadzących na Piazza dell Campidoglio. Dzisiaj ponad poziom ulicy wystają tylko trzy kondygnacje kamienicy – drugie i trzecie piętro, a także mały kawałek czwartego. Parter i pierwsze piętro znajdują się w głębokim wykopie i można je dojrzeć jedynie wychylając się przez barierkę (ostrożnie!). Niestety zwiedzać można tylko drugie i trzecie piętro. Pozostałe są zamknięte i nawet z rezerwacją ich obejrzenie jest niemożliwe.

Insula dell'Ara Coeli

Termy Tytusa

Koloseum jest tak przytłaczająco monumentalnym zabytkiem, że mało kto, przechodząc obok niego, zwraca jeszcze uwagę na inne pozostałości świata starożytnych Rzymian, które znajdują się po sąsiedzku. Dzisiejszy post poświęcę jednej z nich – skromnym, ale niezwykle ciekawym ruinom, obok których prawie wszyscy przechodzą zupełnie obojętnie. Znajdziecie je na północnej stronie placu, na którym stoi Koloseum. To dziwne, ceglane konstrukcje w równych odstępach rozmieszczone przy chodniku u podnóża wzgórza Oppio.

Ruiny arkad przy Koloseum pozostałość po termach Tytusa

Domus Augusti – w odwiedzinach w domu pierwszego cesarza

Rzym dziś wciąż skrywa wiele tajemnic, a odwiedzający to miasto na każdym kroku mogą napotkać świadectwa dawnej potęgi. Imponujące Koloseum, czy Panteon, dowody starożytnej myśli technicznej, dumnie górują ponad rzeszami turystów. Są jednak miejsca, które oferują doświadczenia niemalże intymne, a które również zawierają w sobie czystego ducha starożytności. W celu takiego właśnie doświadczenia możemy zajrzeć do domu samego Oktawiana Augusta.

Fresk w Domus Augusti

Żart bogini – Wenus Cloacina

Forum Romanum to miejsce, w którym każdy kamień opowiada jakąś historię. Dzisiaj opowiem o jednym z najbardziej niepozornych reliktów rzymskiej cywilizacji, jakie można znaleźć na Forum – o kapliczce Wenus Cloaciny.

Forum Romanum pozostałości kapliczki Wenus Cloaciny

Ludożercze ryby, dzieła sztuki i kościół – zmienne koleje losu jednego miejsca

Nie wiem jak Was, ale mnie fascynuje odkrywanie ciągłości losów miasta i poszczególnych jego części. Z perspektywy krótkiego ludzkiego istnienia ewolucja miejskiej przestrzeni – jej przebudowy, transformacje czy zmiany funkcji – wydaje się niemal niedostrzegalna. Czasem dopiero gdy powracamy w jakieś miejsce po wielu latach, mówimy „ależ tu się zmieniło!”. Lecz gdy spojrzeć na miasto z perspektywy setek lat, wówczas zmiany, jakim podlega miasto, są znacznie lepiej widoczne.

Orientacyjne usytuowanie rezydencji Wediusza Polliona w Rzymie. Google Maps, zaznaczenie własne

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów