Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Mieszkaniec kamienicy rzymskiej

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Insula
Insulae

Życie Rzymianina mieszkającego w insulae – kamienicy – nie wiele się różniło od tego jakie pędzimy my dzisiaj. Także trzeba było pamiętać o zapłacie czynszu, który niektórym przysparzał dużo stresu i obawy o to czy nie wyląduje się na bruku.

Świetnym przykładem jest epitafium jednego z lokatorów kamienicy – Ankarenusa Notusa, wyzwoleńca – który zmarł w wieku 43 lat. Jego prochy znalazły się w zbiorowym grobie pod miastem. Napis na nagrobku mówi:

Nie martwię się już, że umrę z głodu
Pozbyłem się bólu nóg i troski o czynsz
Mam darmowe mieszkanie z utrzymaniem na wieczność.

Z pewnością był to jeden z mieszkańców wyższych pięter insuli. W antycznym Rzymie im wyżej się mieszkało, tym większe było ryzyko zgonu w przypadku pożaru. Lokator nie miał szansy uciec, jeśli pożar wybuchł niżej (a wybuchał bardzo rzadko). Juwenalis żartował, że takich mieszkańców „dach jedynie pokryje”.

Zasada tańszych mieszkań w górnych piętrach rzymskich budowli jest zupełnie odmienna od dzisiejszych standardów oferowania najbardziej luksusowych apartamentów w najwyższych partiach wieżowców.

Źródła wykorzystane
  • Beard Mary, SPQR. Historia starożytnego Rzymu, Poznań 2016

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów