Zamek w Kórniku kryje wśród swych zbiorów nie lada gratkę dla miłośników starożytności. Wśród licznych artefaktów zakupionych przez właścicieli zamku (który znajdował się głownie w rękach rodu Górków i Działyńskich) znajduje się… pompejańska mozaika!
Okrągłe przedstawienie czarnego psa, tak popularne w starożytnych czasach, obecnie umieszczone jest na okrągłym stoliku i nakryte szybą. Nie ma na nim napisu „Cave canem”, widzimy tylko szczerzącego groźnie zęby psa na łańcuchu. W starożytnym Rzymie takie wizerunki umieszczane w sieniach domostw były równie popularne jak dzisiaj tabliczki na furtkach ostrzegające „Uwaga! Zły pies!”.
Mozaika została zakupiona przez Jana Działyńskiego (1829-1880) podczas jego podróży do Włoch. Bliższe okoliczności zakupu nie są niestety znane. Mozaika pierwotnie prezentowana była w Sali Muzealnej na pierwszym piętrze (dziś jest to Sala Mauretańska), a w okresie międzywojennym wykorzystano ją do przykrycia otworu w posadzce w sieni na piętrze. Po drugiej wojnie światowej mozaikę wyeksponowano na stoliku o okrągłym blacie.
Mozaika ta jest jednym z niewielu eksponatów pochodzących ze starożytnego Rzymu, które możemy podziwiać w muzeum w Polsce.