Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Naprawa obyczajów za Augusta

Posąg Oktawiana z Prima Porta
Posąg Oktawiana z Prima Porta

Oktawian August, pierwszy cesarz Imperium Rzymskiego (27 p.n.e. – 14 n.e.), od początku objęcia urzędu głosił konieczność naprawy obyczajów, krytykując rozwiązłość i upodobanie do luksusu. Jak się okazało naprawę rzymskiego społeczeństwa zacząć musiał od własnego domu. 

Tam bowiem jego własna córka,  Julia była „zniesławiona wszelkiego rodzaju rozpustą”. Pomimo związków małżeńskich posiadała wielu kochanków, co w kulturze rzymskiej było haniebne. Oktawian August musiał zareagować i pokazać silną rękę pater familiae. Na wieść o złym prowadzeniu się córki wpadł w szał i wyrzekł się swojego jedynego dziecka. Kochanków Julii, na czele z Antoniuszem Jullusem (młodszy syn triumwira Marka Antoniusza), stracono.

Ona sama została zesłana na wyspę Pandeterię (obecna Ventotene), gdzie musiała żyć w biedzie. Cesarz pod żadnym pozorem nie godził się na jej pochówek w rodzinnym mauzoleum. Oburzenie władcy było na tyle duże, że jej los podzieliła córka – Julia Młodsza. Na domiar złego jej córka na rozkaz cesarza została porzucona i zmarła. Warto wspomnieć także o frywolnym, rzymskim poecie Owidiuszu, który za swoje naganne zachowanie udać się musiał w bezterminową relegację do Tomis nad Morze Czarne.

Źródła wykorzystane
  • Chełminiak Wiesław, Polityk prawie doskonały, "Rzeczpospolita", 19-20 lipca 2014
  • Krawczuk Aleksander, Poczet cesarzy rzymskich, Warszawa 2004

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów