Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Naprawa obyczajów za Augusta

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Posąg Oktawiana z Prima Porta
Posąg Oktawiana z Prima Porta

Oktawian August, pierwszy cesarz Imperium Rzymskiego (27 p.n.e. – 14 n.e.), od początku objęcia urzędu głosił konieczność naprawy obyczajów, krytykując rozwiązłość i upodobanie do luksusu. Jak się okazało naprawę rzymskiego społeczeństwa zacząć musiał od własnego domu. 

Tam bowiem jego własna córka,  Julia była „zniesławiona wszelkiego rodzaju rozpustą”. Pomimo związków małżeńskich posiadała wielu kochanków, co w kulturze rzymskiej było haniebne. Oktawian August musiał zareagować i pokazać silną rękę pater familiae. Na wieść o złym prowadzeniu się córki wpadł w szał i wyrzekł się swojego jedynego dziecka. Kochanków Julii, na czele z Antoniuszem Jullusem (młodszy syn triumwira Marka Antoniusza), stracono.

Ona sama została zesłana na wyspę Pandeterię (obecna Ventotene), gdzie musiała żyć w biedzie. Cesarz pod żadnym pozorem nie godził się na jej pochówek w rodzinnym mauzoleum. Oburzenie władcy było na tyle duże, że jej los podzieliła córka – Julia Młodsza. Na domiar złego jej córka na rozkaz cesarza została porzucona i zmarła. Warto wspomnieć także o frywolnym, rzymskim poecie Owidiuszu, który za swoje naganne zachowanie udać się musiał w bezterminową relegację do Tomis nad Morze Czarne.

Źródła wykorzystane
  • Chełminiak Wiesław, Polityk prawie doskonały, "Rzeczpospolita", 19-20 lipca 2014
  • Krawczuk Aleksander, Poczet cesarzy rzymskich, Warszawa 2004

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów