Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Plany utworzenia prowincji: Markomania i Sarmacja

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Relief z kolumny Marka Aureliusza
Relief z kolumny Marka Aureliusza

Wojny markomańskie były to walki toczone w latach 166-180 rokiem n.e. między Imperium Rzymskim, a wrogo nastawionymi plemionami barbarzyńskimi: Kwadami, Jazygami oraz Markomanami. Zgodnie z przekazem „Historia Augusta” Marek Aureliusz finalnie miał dążyć do utworzenia dwóch nowych rzymskich prowincji: Sarmacji (Sarmatia) oraz Markomanii (Marcomania), czego dowodem jest odnaleziony na Cyprze medalion dedykowany Markowi Aureliuszowi i jego synowi Kommodusowi, z inskrypcją PROPAGATORIBVS IMPERII, czyli „tym którzy powiększyli granice Imperium”.

Markomania i Sarmacja obejmowały tereny współczesnej Słowacji, Czech i Niemiec. Utworzenie nowych prowincji spowodowałoby znaczne przesunięcie północnej granicy imperium na północ (bliżej obecnych ziem Polski). Plany te – jeżeli rzeczywiście były realne – finalnie zostały porzucone przez Kommodusa, który po śmierci ojca w roku 180 n.e. wycofał się z dalszych walk nad Dunajem, kazał opuścić podbite ziemie rzymskim legionom i zawarł pokój. Lata walk jego ojca zostały zaprzepaszczone.

Kasjusz Dion stwierdza jasno, że gdyby cesarz Aureliusz żył dłużej cały region, na którym znajdowały się wojowniczo nastawieni barbarzyńcy, zostałby podporządkowany Rzymowi. Żołnierze rzymscy poza budową fortów na nowych ziemiach, konstruowali także łaźnie, co dowodzi chęci pozostania na stałe.

Niektórzy historycy (m.in. Frank McLynn) sugerują, że celem Aureliusza była chęć oparcia północnej granicy Imperium na górach, które są ponoć łatwiejsze w obronie, aniżeli Dunaj.

Źródła wykorzystane
  • Michael Grant, The Antonines: The Roman Empire in Transition
  • John S. McHugh, The Emperor Commodus: God and Gladiator
  • Theodor Mommsen, The Provinces of the Roman Empire From Caesar to Diocletian

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów