Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Powód wojny z Tarentem

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Obol z Tarentu
Obol z Tarentu z ok. 280-228 p.n.e. | Zdjęcie: Baldwin's

W roku 282 p.n.e. Republika Rzymska została poproszona o interwencję w sprawie miasta greckiego Turioj1, które było najeżdżane przez Lukanów i Brucjów. Kiedy Rzymianie wpłynęli do zatoki Tarentu (Tarentum), ci uznali to za złamania wzajemnego porozumienia o niewpływaniu rzymskich statków do zatoki.

Tarent szybko zareagował i zniszczył rzymskie statki, zaatakował Turioj oraz wziął w niewolę rzymskich obywateli.

W sprawie prowadzenia negocjacji do Tarentu wysłany został poseł rzymski Lucjusz Postumiusz Megellus (ok. 345 – ok. 260 p.n.e.), były konsul z 305 roku p.n.e. Miał się on domagać uwolnienia pojmanych Rzymian i wydania Tarentejczyków, którzy dokonali napaści. Żądania Rzymianina zostały jednak odrzucone, a on sam znieważony przez niejakiego Filonidesa poprzez oblanie moczem i zniszczenie jego togi oraz wyśmianie jego greki. Rzymianin miał rzec do rozbawionego tłumu a propos swojego ubrania:

Wypierzecie je strumieniem krwi, skoro znajdujecie upodobanie w takich błazeństwach.

Postumiusz zanieczyszczenia nie usunął aż do powrotu do Rzymu, gdzie na wieść o potraktowaniu posła zdecydowano się wypowiedzieć Tarentowi wojnę roku 282 p.n.e., co spowodowało także wojnę z Pyrrusem.

Przypisy
  1. W mniej więcej roku 286 p.n.e. Turioj poprosiło o rzymską protekcję w regionie. Ta decyzja nie spodobała się Tarentowi, który uznał że Grecy mieszkający w mieście wolą wsparcie od Rzymian niżeli od innych Greków. Co więcej, Tarent wyraźnie dostrzegał dążenia Rzymu ku hegemonii na Półwyspie.
Źródła wykorzystane
  • Appian z Aleksandrii, Historia Rzymska, III.7

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów