Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Powstanie Nika

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Powstanie Nika
Rzymska mozaika przedstawiająca wyścig rydwanów, datowana na III-IV wiek n.e., odnaleziona w Hiszpanii. | Zdjęcie: DEA PICTURE LIBRARY / De Agostini/Getty Images

Zamieszki wywołane przez stronnictwa zwolenników drużyn wyścigów rydwanów w roku 532 nieomal doprowadziły do upadku Konstantynopola. Zamieszki wywołane przez stronnictwa zwolenników drużyn wyścigów rydwanów w roku 532 nieomal doprowadziły do upadku Konstantynopola. 

Zwiększające się napięcie społeczne, spowodowane rosnącymi podatkami i szerzącą się pośród cesarskich urzędników korupcją, znalazło ujście wieczorem 13 stycznia, gdy wściekli kibice stronnictw Zielonych i Niebieskich, zamiast zwyczajowych okrzyków dopingujących swoje drużyny, zaczęli skandować słowo „Nika”, czyli „zwyciężaj”, tudzież „naprzód”, i rozpoczęli szturm na pałac.

W dniach poprzedzających to wydarzenie niezadowolenie ludu osiągnęło kulminację, kiedy część stronników obu drużyn oskarżonych o morderstwo w czasie bójki uciekła z więzienia i ukryła się w kościele, a cesarz Justynian nakazał ich pojmać mimo wstawiennictwa ich frakcji, które domagały się całkowitego uniewinnienia. W wyniku zajścia wybuchł wielki pożar, który doprowadził do zniszczenia bazyliki Mądrości Bożej. Część senatorów była zdecydowana wykorzystać sytuację i obalić cesarza. Jedynie dzięki rzekomej interwencji żony cesarz Justynian nie uciekł z miasta i stawił czoła swoim przeciwnikom. Według Prokopiusza cesarzowa Teodora zaapelowała do godności urzędu cesarskiego i przekonała męża, oznajmiając, że nie opuści Konstantynopola i woli zginąć niż utracić cesarską purpurę.

Cesarz opanował sytuację przy udziale generała Belizariusza. Historycy wspominają o około 30.000 powstańców zgładzonych na terenie hipodromu. Liczba ta obejmuje również Hypatiusza, obwołanego nowym cesarzem przez tłum, bratanka jednego z byłych cesarzy. Senatorowie popierający powstanie zostali wygnani, a Hagia Sophia odbudowana.

Autor: Jakub Ernt
Źródła wykorzystane
  • Prokopiusz, Wojny
  • Encyklopedia PWN

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów