Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Przyczyny inwazji Hunów na zachód?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Attila personally leads the Huns to the Alans in the Battle of the  Catalaunian Plains
Attyla osobiście prowadzi Hunów na Alanów w bitwie na Polach Katalaunijskich (451 n.e.) | Autor: Steve Noon

Hunowie w antycznych źródłach jawią się jako istoty gorsze niż dzikie zwierzęta, które przybyły z dalekiego wschodu i podbijają kolejne ludy stojące im na drodze. Brak informacji, co do ich pochodzenia i motywów dalszych agresywnych podbojów, starano się tłumaczyć w ciekawy sposób.

Historia pojawienia się Hunów na mapie dziejowej powtarzana jest przez kolejnych pisarzy cesarstwa wschodniorzymskiego: Zosyma, Pryskusa czy Jordanesa. Zgodnie z tą narracją Goci i Hunowie mieszkali w swoim sąsiedztwie, co ciekawe nie wiedząc o tym. Rozdzielała ich Cieśnina Kerczeńska, jednak pewnego dnia byk Hunów został ugryziony przez gza i ten przedostał się na drugi brzeg. Pasterz huński udał się zanim i zaskoczony nowymi ziemiami, opowiedział o tym fakcie towarzyszom – to miało spowodować marsz Hunów na zachód.

Inna historia opowiada, jak myśliwi huńscy przedostali się przez Cieśninę za uciekającą krową. Żyzne, olbrzymie tereny zachęciły Hunów do inwazji na Półwysep Krymski i najazd na gockie ośrodki.

Pomijając aspekt fantastyczny, jeżeli już do przekroczenia Cieśniny rzeczywiście doszło, musiało to mieć miejsce w trakcie mroźnej zimy, kiedy woda była zmarznięta.

Źródła wykorzystane
  • Edward Arthur Thompson, Hunowie, Warszawa 2015

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów