Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Przyczyny inwazji Hunów na zachód?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Hunowie podczas bitwy na Polach Katalaunijskich, Alphonse de Neuville
Hunowie podczas bitwy na Polach Katalaunijskich, Alphonse de Neuville

Hunowie w antycznych źródłach jawią się jako istoty gorsze niż dzikie zwierzęta, które przybyły z dalekiego wschodu i podbijają kolejne ludy stojące im na drodze. Brak informacji, co do ich pochodzenia i motywów dalszych agresywnych podbojów, starano się tłumaczyć w ciekawy sposób.

Historia pojawienia się Hunów na mapie dziejowej powtarzana jest przez kolejnych pisarzy cesarstwa wschodniorzymskiego: Zosyma, Pryskusa czy Jordanesa. Zgodnie z tą narracją Goci i Hunowie mieszkali w swoim sąsiedztwie, co ciekawe nie wiedząc o tym. Rozdzielała ich Cieśnina Kerczeńska, jednak pewnego dnia byk Hunów został ugryziony przez gza i ten przedostał się na drugi brzeg. Pasterz huński udał się zanim i zaskoczony nowymi ziemiami, opowiedział o tym fakcie towarzyszom – to miało spowodować marsz Hunów na zachód.

Inna historia opowiada, jak myśliwi huńscy przedostali się przez Cieśninę za uciekającą krową. Żyzne, olbrzymie tereny zachęciły Hunów do inwazji na Półwysep Krymski i najazd na gockie ośrodki.

Pomijając aspekt fantastyczny, jeżeli już do przekroczenia Cieśniny rzeczywiście doszło, musiało to mieć miejsce w trakcie mroźnej zimy, kiedy woda była zmarznięta.

Źródła wykorzystane
  • Edward Arthur Thompson, Hunowie, Warszawa 2015

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów