Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska medycyna miała wysoki poziom

Fresk z Pompejów ukazujący rannego Eneasza, który ma opatrywane rany.
Fresk z Pompejów ukazujący rannego Eneasza, który ma opatrywane rany.

Rzymska medycyna swój wysoki poziom posiadała zwłaszcza w legionach. Celsus, rzymski uczony z I wieku n.e., twierdzi, że lekarze wojskowi znali o wiele lepiej anatomię człowieka aniżeli ich koledzy uprawiający praktykę prywatną. 

Zadaniem lekarza obozowego było niesienie pomocy chorym oraz przeprowadzanie selekcji rekrutów do floty, przy czym pod uwagę brano zarówno stan zdrowia jak i odporność fizyczną.

Lekarze wojskowi mieli pomocników, pielęgniarzy, sanitariusza, a w całym sztabie lekarskim były poszczególne specjalności, m.in. odpowiadający za maści, za lekarstwa, administrator czy rehabilitant.

Medycyna w rzymskiej armii

Źródła wykorzystane
  • Winniczuk Lidia, Ludzie, zwyczaje i obyczaje starożytnej Grecji i Rzymu, PWN, Warszawa

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów