Rzymska willa w Skali (wyspa Kefalonia, Grecja) została odkryta w roku 1957. Usytuowana na południowym wybrzeżu z pewnością oferowała piękny widok. Do naszych czasów zachowało się sześć izb: przedpokój, trzy pokoje, mniejszy pokój i otwarty dziedziniec. Willa z pewnością posiadała także własną łazienkę z systemem ogrzewania – hypocaustum.
W przedpokoju dostrzec można mozaikę podłogową ukazującą Phthonusa – greckiego bożka zazdrości i złości. Bóg ukazany jest jako młody mężczyzna, który jest atakowany przez dzikie zwierzęta (lwa, tygrysa, panterę i leoparda). Scena została otoczona geometrycznymi motywami.
W jednym z dużych pokojów znajduje się mozaika ukazująca ołtarz, owoce oraz chłopców, którzy składają ofiarę z byka i barana. W innych z kolei pokojach dostrzec możemy mozaiki prezentujące figury geometryczne.
Obiekt – w ocenie naukowców – datowany jest na II wiek n.e.; a zniszczeniu uległ w IV wieku n.e. za sprawą pożaru. Na części pozostałości willi powstał wczesnochrześcijański kościół, który także uległ zniszczeniu w pożarze w około X wieku.