Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymski nagrobek Abdesa Pantery

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski nagrobek Abdesa Pantery
Rzymski nagrobek Abdesa Pantery | Zdjęcie: Marcin Szala / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Rozdziały

Rzymski nagrobek Tyberiusza Juliusza Abdesa Pantery, żołnierza o pochodzeniu semickim, który był łucznikiem oraz chorążym w I kohorcie Sagittariorum.

Obiekt został odkryty w połowie XIX wieku w zachodnich Niemczech, na byłym cmentarzysku z czasów rzymskich. Obecnie artefakt znajduje się w Römerhalle w Bad Kreuznach.

Inskrypcja głosi

Tib(erius) Iul(ius) Abdes Pantera / Sidonia ann(orum) LXII / stipen(diorum) XXXX miles ex{s} / coh(orte) I sagittariorum / h(ic) s(itus) e(st)

czyli

Tyberiusz Juliusz Abdes Pantera z Sydonu, w wieku lat 62 służył lat 40, niegdyś chorąży (?) Pierwszej Kohorty Łuczników spoczywa tu

Imiona – Tyberiusz Juliusz – wskazują, że otrzymał je w trakcie panowania cesarza Tyberiusza (14-37 n.e.) po odbyciu 25-letniej służby w wojsku rzymskim, za co otrzymał obywatelstwo.

Ojciec Jezusa?

Do naszych czasów zachował się bardzo ciekawy zapis źródłowy sugerujący, że ojcem słynnego Jezusa z Nazaretu był pewien żołnierz o imieniu Panthera. Informację taką czerpiemy z dzieła filozofa chrześcijańskiego Orygenesa (przełom II/III n.e.) Contra Celsum, w której to zawarł on słowa i poglądy swojego przeciwnika Kelsosa z Aleksandrii (II wiek n.e.).

Maria została odrzucona przez jej męża, z zawodu cieślę, po tym jak została skazana (uznana za winną) za niewierność. Wyrzucona przez męża i tułająca się na pustkowiu w niesławie, wtedy w opuszczeniu urodziła Jezusa, z pewnego żołnierza Panthery.

Orygenes, Contra Celsum, 1:28

W połowie XX wieku Marcello Craveri w książce „La vita di Gesù” zasugerował, że wspomniany Panthera to żołnierz, którego nagrobek znaleziono w Niemczech. Wskazywać na to miałoby nie tylko ostatnie imię, ale i datowanie oraz powiązania z terenami Syrii. Na ten temat naturalnie toczą się dyskusje między badaczami.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów