Rozdziały
Rzymski nagrobek Tyberiusza Juliusza Abdesa Pantery, żołnierza o pochodzeniu semickim, który był łucznikiem oraz chorążym w I kohorcie Sagittariorum.
Obiekt został odkryty w połowie XIX wieku w zachodnich Niemczech, na byłym cmentarzysku z czasów rzymskich. Obecnie artefakt znajduje się w Römerhalle w Bad Kreuznach.
Inskrypcja głosi
Tib(erius) Iul(ius) Abdes Pantera / Sidonia ann(orum) LXII / stipen(diorum) XXXX miles ex{s} / coh(orte) I sagittariorum / h(ic) s(itus) e(st)
czyli
Tyberiusz Juliusz Abdes Pantera z Sydonu, w wieku lat 62 służył lat 40, niegdyś chorąży (?) Pierwszej Kohorty Łuczników spoczywa tu
Imiona – Tyberiusz Juliusz – wskazują, że otrzymał je w trakcie panowania cesarza Tyberiusza (14-37 n.e.) po odbyciu 25-letniej służby w wojsku rzymskim, za co otrzymał obywatelstwo.
Ojciec Jezusa?
Do naszych czasów zachował się bardzo ciekawy zapis źródłowy sugerujący, że ojcem słynnego Jezusa z Nazaretu był pewien żołnierz o imieniu Panthera. Informację taką czerpiemy z dzieła filozofa chrześcijańskiego Orygenesa (przełom II/III n.e.) Contra Celsum, w której to zawarł on słowa i poglądy swojego przeciwnika Kelsosa z Aleksandrii (II wiek n.e.).
Maria została odrzucona przez jej męża, z zawodu cieślę, po tym jak została skazana (uznana za winną) za niewierność. Wyrzucona przez męża i tułająca się na pustkowiu w niesławie, wtedy w opuszczeniu urodziła Jezusa, z pewnego żołnierza Panthery.
– Orygenes, Contra Celsum, 1:28
W połowie XX wieku Marcello Craveri w książce „La vita di Gesù” zasugerował, że wspomniany Panthera to żołnierz, którego nagrobek znaleziono w Niemczech. Wskazywać na to miałoby nie tylko ostatnie imię, ale i datowanie oraz powiązania z terenami Syrii. Na ten temat naturalnie toczą się dyskusje między badaczami.