Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

„Skarb z Fenwick”

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

„Skarb z Fenwick”
„Skarb z Fenwick”

W 2014 roku, podczas wykopalisk poprzedzających rozbudowę domu handlowego Williams and Griffin Fenwick przy High Street w Colchester odkryto rzymski skarb datowany na lata 60-te I wieku n.e. Z uwagi na miejsce odkrycia znalezisko określono mianem „Skarbu z Fenwick” (Fenwick Treasure).

Depozyt odnaleziono tuż pod warstwą popiołów, powstałą w wyniku spalenia rzymskiej Colonii Claudia Victricensis przez zrewoltowaną armię królowej Boudiki. Ukryto go w skrzynce zakopanej prawdopodobnie pod podłogą domu. W skład Skarbu z Fenwick wchodziła złota i srebrna biżuteria: dwie pary złotych kolczyków, pięć pierścionków, dwie złote i dwie srebrne bransolety oraz srebrna opaska, a także 26 monet.

Nie znamy właścicielki biżuterii, ale z pewnością nie przeżyła zdobycia miasta przez buntowników. Przyjmuje się, że mogła zostać zabita w „świętym gaju”, podzielając los innych bogatych rzymskich kobiet schwytanych przez armię Icenów.

Dr Philip Crummy, dyrektor Colchester Archaeological Trust  opisał odkrycie jako „o narodowe znaczeniu”, gdyż jest to największy zbiór rzymskiej biżuterii odkryty na terenie Brytanii. Całość eksponowana jest w muzeum na Zamku Colchester, wzniesionym na fundamentach dawnej Świątyni Klaudiusza.

Autor: Krzysztof Kaucz

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów