Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Terroryzm w starożytności

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Terroryzm w starożytności
Terroryzm w starożytności

Rzymski historyk, Tacyt przekazuje, że latem 82 roku n.e., trzy rzymskie statki wojenne zostały porwane. Kapitanowie dwóch z nich zginęli; pozostały przy życiu poddał się rozkazom porywaczy.

Porwany statek płynął wzdłuż wybrzeża, napadając kolejne porty i rabując je bez jakichkolwiek podejrzeń ze strony mieszkańców. Stopniowo jednak opór wzrastał i brak szczęścia spowodowały, że porywacze poniesli porażkę. Nieudane napady spowowodowały, że porywacze cierpieli głód. W pewnym momencie dosżło nawet do kanibalizmu. Ostatecznie władze rzymskie zaczęły ścigać porywaczy, pokonały ich i sprzedały w niewolę.

Warto także wspomnieć o Sykariuszach (sicarii), żydowskim stronnictwu politycznemu działającemu od poł. I wieku n.e. do upadku Masady w 73 roku n.e. Byli oni szczególnie aktywni w latach 50.-70. n.e.

Podczas świąt i tłumnych zgromadzeń sykariusze uzbrojeni w ukryte krótkie sztylety (sicarii) w ścisku sztyletowali osoby podejrzane o kolaborację, po czym szybko wtapiali się w tłum. Ze względu na sposób działania sykariusze są dziś uważani za pierwszą organizację terrorystyczną. Józef Flawiusz, żydowski historyk, przekazuje że Sykariusze byli taką plagą, że to z ich winy Jerozolima i Świątynia zostały zniszczone.

Co więcej, po upadku powstania żydowskiego pozostali przy życiu Sykariusze przenieśli się do Aleksandrii w Egipcie i promowali rebelię. Podobnie czyniono w Cyrenie w Libii. Ich ofiarami padali przeciwni im Żydzi lub Rzymianie.

Źródła wykorzystane
  • Gregory G. Bolich, Terrorism in the Ancient Roman World, "HistoryNet", 6 grudnia 2016
  • Józef Flawiusz, Wojna żydowska
  • Tacyt, Historia

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów