Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Woda z rzymskich akweduktów była kradziona

Pont du Gard, Nimes (Francja)
Pont du Gard, Nimes (Francja).

Woda bieżąca, która była dostarczana przez akwedukty rzymskie była bardzo pożądana. Często jednak nie wszyscy mieli możliwość pobierania wody bezpośrednio z akweduktu i musieli udawać się m.in. do publicznych fontann.

Sekstus Juliusz Frontyn – rzymski inżynier i namiestnik Brytanii w I wieku n.e. – wspomina o tzw. „przedziurawianiu” akweduktu. Frontyn wspomina, że odkrył pod chodnikami rozległe sieci ołowianych rur, któe prowadziły wodę do prywatnych ziem. Wielu majętnych właścicieli ziem przekupywało władze, aby móc pociągnąć od akweduktu dodatkowe rury do swoich gospodarstw. W ten sposób, bez większego problemu, była dostarczana świeża woda na pola uprawne.

 

Źródła wykorzystane
  • Sextus Julius Frontinus, O akweduktach miasta Rzymu

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów