Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Woda z rzymskich akweduktów była kradziona

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Pont du Gard, Nimes (Francja)
Pont du Gard, Nimes (Francja)

Woda bieżąca, która była dostarczana przez akwedukty rzymskie była bardzo pożądana. Często jednak nie wszyscy mieli możliwość pobierania wody bezpośrednio z akweduktu i musieli udawać się m.in. do publicznych fontann.

Sekstus Juliusz Frontyn – rzymski inżynier i namiestnik Brytanii w I wieku n.e. – wspomina o tzw. „przedziurawianiu” akweduktu. Frontyn wspomina, że odkrył pod chodnikami rozległe sieci ołowianych rur, któe prowadziły wodę do prywatnych ziem. Wielu majętnych właścicieli ziem przekupywało władze, aby móc pociągnąć od akweduktu dodatkowe rury do swoich gospodarstw. W ten sposób, bez większego problemu, była dostarczana świeża woda na pola uprawne.

 

Źródła wykorzystane
  • Sextus Julius Frontinus, O akweduktach miasta Rzymu

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów