Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Zachowany podpis Kleopatry VII

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Dokument, na którym złożyła podpis Kleopatra
Dokument, na którym złożyła podpis Kleopatra

Datowany na I wiek p.n.e. dokument egipski, na którym jak twierdzą naukowcy znajduje się jedyny zachowany odręczny podpis królowej Kleopatry VII. Papirus zachował się do naszych czasów, gdyż został wykorzystany w I wieku n.e. do obwinięcia mumii na antycznym cmentarzysku Abusir (200 km na południowy-wschód od Aleksandrii).

Jak się okazuje zapis Kleopatry posiada błąd w sformułowaniu ginesthoi  – dodatkową jotę – które możemy przetłumaczyć z greki jako „niech tak będzie”.

W manuskrypcie królowa udziela zwolnienia z opłaty podatku ze sprzedaży importowanego wina rzymskiemu handlarzowi Publiuszowi Canidiusowi, przyjacielowi Marka Antoniusza. Dokument spisał skryba sądowy dla potrzeb biurokratycznych.

Dokument, na którym złożyła podpis Kleopatra
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów