Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Zachowany podpis Kleopatry VII

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Dokument, na którym złożyła podpis Kleopatra
Dokument, na którym złożyła podpis Kleopatra

Datowany na I wiek p.n.e. dokument egipski, na którym jak twierdzą naukowcy znajduje się jedyny zachowany odręczny podpis królowej Kleopatry VII. Papirus zachował się do naszych czasów, gdyż został wykorzystany w I wieku n.e. do obwinięcia mumii na antycznym cmentarzysku Abusir (200 km na południowy-wschód od Aleksandrii).

Jak się okazuje zapis Kleopatry posiada błąd w sformułowaniu ginesthoi  – dodatkową jotę – które możemy przetłumaczyć z greki jako „niech tak będzie”.

W manuskrypcie królowa udziela zwolnienia z opłaty podatku ze sprzedaży importowanego wina rzymskiemu handlarzowi Publiuszowi Canidiusowi, przyjacielowi Marka Antoniusza. Dokument spisał skryba sądowy dla potrzeb biurokratycznych.

Dokument, na którym złożyła podpis Kleopatra
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów