Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Zdobycie Falerii według Liwiusza Tytusa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Tytus Liwiusz
Tytus Liwiusz

W dziele Ab Urbe Condita Tytus Liwiusz opisał wojnę, która toczyła się między Rzymem a Faliskami w roku 394 p.n.e. W tej wojnie miasto Falerii zostało zdobyte w sposób, jak zostało ujęte przez zwyciężonych, że nie może go pozazdrościć ani bóg żaden, ani człowiek.

Działania na terytorium Falisków

Marek Kamillus

Wojna z Faliskami była kontynuacją wojen prowadzonych z Etruskami. Po zdobyciu miasta Weje i ustanowieniu pokoju z miastem Capena, Rzymianie pod dowództwem Marka Furiusza Kamillusa udali się na tereny Falisków. Rabowano i palono okoliczne wioski, zmuszając mieszkańców do wyjścia z warownego miasta. Rozbili oni obóz 1000 kroków od miasta w miejscu trudno dostępnym, ale Kamillus zajął nocą lepiej umiejscowione wzniesienie. Podczas obwarowywania nowego obozu, rzymianie odparli atak Falisków, którzy w panice uciekli wprost do miasta, mijając swój obóz. Cały łup z obozu został przekazany na rzecz państwa, co wywołało rozgoryczenie wśród żołnierzy. Nie zachwiało to jednak morale i przystąpiono do regularnego oblężenia miasta. Zakładano, że będzie ono równie długotrwałe jak oblężenie Wejów.

Zdrada nauczyciela

Panował u Falisków zwyczaj, że jeden człowiek był nauczycielem większej grupy młodzieży. Podczas oblężenia nauczyciel kontynuował ćwiczenia gimnastyczne i naukę w mieście, jak i poza murami miasta. Pewnego dnia, zabrał on swoich podopiecznych i zaprowadził ich prosto do obozu Rzymian. Ogłosił, że oddał zwycięstwo Rzymianom oddając w ich ręce dzieci, których ojcowie sprawują najwyższą władzę w mieście. W odpowiedzi Marek Furiusz Kamillus nazwał go zbrodniarzem, oświadczył że nie jest godne Rzymian zwyciężyć podstępem wymierzonym w niewinne dzieci, tylko męstwem i bronią. Kazał ściągnąć z nauczyciela szaty i związać mu ręce na plecach. Młodzieży dał rózgi, żeby mogły wrócić do miasta pędząc przed sobą zdrajcę.

Na ten widok zbiegli się mieszkańcy Falerii, i na wieść o tym wydarzeniu sławiono sprawiedliwość rzymskiego dowódcy. Wysłano posłów do Kamillusa, a potem do Rzymu aby poddać miasto Faleria. Liwiusz Tytus w taki sposób opisuje słowa posłów wygłoszone w senacie rzymskim:

Senatorowie, wy i wasz wódz odnieśliście nad nami takie zwycięstwo, że nie może go pozazdrościć ani bóg żaden, ani człowiek; poddajemy się więc wam w głębokim przekonaniu, że lepiej żyć będziemy pod waszą władzą niż pod własnym rządem; dla zwycięzcy nie ma nic bardziej zaszczytnego nad takie oświadczenie. Rezultat tej wojny dał ludzkości dwa piękne przykłady:
wy woleliście prawość na wojnie niż niechybne zwycięstwo, my zaś, ujęci tą waszą prawością, sami zaofiarowaliśmy wam zwycięstwo. Jesteśmy w waszej mocy: wyślijcie posłów, którzy odbiorą broń i zakładników oraz obejmą w posiadanie miasto z otwartymi bramami. Ani wy nie pożałujecie swej prawości, ani my nie pożałujemy waszego zwierzchnictwa.

Autor: Jakub Bajkowski
Źródła wykorzystane
  • Tytus Liwiusz, Ab Urbe Condita, Księga V, 26-27

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów