Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Królestwo Kusz

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Imperium kuszyckie w 700 roku p.n.e., u szczytu swojej potęgi
National Geographic 2019

Królestwo Kusz, zwane także Nubią, leżące na południe od Egiptu, było jednym z najpotężniejszych afrykańskich królestw starożytności, rozciągającym się na terenach współczesnego Sudanu. Jego historia sięga drugiego tysiąclecia p.n.e., a w 747 roku p.n.e. władcy Kuszu zdobyli nawet Egipt, tworząc tzw. Dwudziestą Piątą Dynastię, zwaną „dynastią nubijską”. Rzymianie przejęli kontrolę nad Egiptem po klęsce Kleopatry i Marka Antoniusza w 30 roku p.n.e., co oznaczało nowe wyzwania, ale i możliwości dla Kuszu, którego stosunki z Rzymem były złożone i burzliwe.

Początki relacji między Kusz a Rzymem

Po przejęciu Egiptu przez Rzymian, Kusz musiał na nowo wypracować swoje stosunki z nowym sąsiadem na północy. Pierwsze kontakty między Rzymem a Kuszem miały charakter napięty, a wojska rzymskie szybko napotkały na opór ze strony Nubijczyków. Konflikty o tereny przygraniczne nie były rzadkością – Rzymianie starali się utrzymać kontrolę nad północnym Egiptem, co wymagało od Kuszytów stałej czujności.

Bitwa pod Qasr Ibrim i ustalenie granic

Największym punktem spornym między Rzymem a Kuszem była Nubia Dolna, leżąca na granicy między oboma państwami. W 23 roku p.n.e. Nubijczycy zaatakowali rzymskie garnizony w regionie, co doprowadziło do starcia pod Qasr Ibrim. Chociaż początkowo Nubijczycy odnieśli sukces, Rzymianie szybko zareagowali, podbijając Meroe, ówczesną stolicę Kuszu. Jednakże, z powodu trudności logistycznych oraz gorącego klimatu, armia rzymska wycofała się, co doprowadziło do podpisania traktatu, który na długi czas ustabilizował granice i zakończył wojny między oboma krajami.

Królowa Amanirenas, która z powodzeniem stawiła czoło Rzymowi, jest uważana za symbol niezależności Kuszu. W Nubii silnie rozwinięty był kult Amona, a po zdobyciu Egiptu Kuszyci przeszczepili kult Amona do Górnego Egiptu. W zamian za to Rzym przyniósł wpływy kultury hellenistycznej, a dzięki relacjom handlowym wpływy rzymskie przeniknęły do życia codziennego Kuszu. Niemniej jednak Kusz pozostał wierny swojej kulturze, co było wyrazem jego unikalnej tożsamości.

Dyplomacja i wymiana handlowa

Po początkowych starciach relacje między Rzymem a Kuszem zaczęły się stabilizować. W miastach kuszyckich kwitł handel, w którym Rzym odegrał znaczącą rolę. Przez Nubijczyków przechodziły egzotyczne towary – kość słoniowa, złoto, egzotyczne drewno oraz niewolnicy – które trafiały na rzymski rynek. Rzymianie z kolei dostarczali Kuszytom dobra luksusowe, takie jak wyroby ze szkła czy biżuteria. Pomimo odmiennych kultur i języków, oba państwa potrafiły nawiązać korzystną współpracę, opartą na wymianie dóbr i doświadczeń.

Źródła wykorzystane
  • Heidorn L. A., Nubian queens in the Roman Empire: An Analysis of the Cemetery of El-Kurru, Journal of Near Eastern Studies, 1991
  • Edwards D. N., The Nubian Past: An Archaeology of the Sudan, 2004.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów