Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Achaja rzymska

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Achaja w czasach rzymskich

Zainteresowanie Rzymu tym zakątkiem basenu Morza Śródziemnego rozpoczęło się od wojen macedońskich. Mimo kiepskich początków, już druga wojna macedońska w latach 200 – 197 p.n.e. i świetne zwycięstwo pod Kynoskefalai wiązało się z wyrokiem na starożytną Helladę.

Po tych klęskach Grecy wiedli autonomiczny żywot, na mocy porozumienia ze zwycięzcą spod Kynoskefalai, Tytusa Flaminusa. Losy suwerennej Achaji przekreśliła ostatecznie wojna z Koryntem w latach 149 – 146 p.n.e. Porażka Hellenów wiązała się z delegalizacją ligi achajskiej i utratą suwerenności, choć niektóre miasta zachowały autonomię, jak na przykład Ateny. Tak więc od 146 roku p.n.e. nazwą Achaja określano całą Grecję, z wyjątkiem Epiru, Tesalii i Macedonii. W późniejszym okresie Achaję włączono do Macedonii.
Dopiero w 100 lat po tych wydarzeniach, cesarz Oktawian August stworzył prowincję Achaja w 22 roku p.n.e. ze stolicą w Koryncie.

Wśród niewielu bogactw na tej górzystej krainie, znajdowały się ważne zasoby miedzi, żelaza, srebra, ołowiu i marmuru. W zakresie agrokultury, ziemie te były bogate w oliwę, wino i miód.
Na ziemiach kwitł także „przemysł” perfumeryjny, kosmetyczny. Wyrabiano również cenione w imperium: meble, farby, rzeźby itp.
Wielkie znaczenie Achaja odegrała także w sztuce i kulturze Rzymu, który naśladował jej dorobek.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów