Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Hiszpania rzymska

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska Hiszpania
Hiszpania rzymska

Hiszpania zdobyta została początkowo na Kartaginie, po wygraniu przez Rzym II wojny punnickiej. W 197 roku p.n.e., powstały dwie prowincje: Hiszpania Dalsza (Hispania Ulterior) i Bliższa (Hispania Citerior). Później podbój kraju odbywał się dosyć ospale. Kolejne walki toczyły się w latach 154 – 133 p.n.e. W 123 roku p.n.e. do Hiszpanii Bliższej włączono także Baleary.

Mimo widocznych sukcesów, walki w Hiszpanii przeciągały się. Cezar w 61 roku p.n.e. stłumił bunt Luzytanów, natomiast w latach 39 – 19 p.n.e. dążono do ostatecznego podporządkowania tych ziem i skonsolidowania ich z Imperium, czemu zapewne służyła reforma administracyjna przeprowadzona przez cesarza Oktawiana około 13 roku p.n.e. W miejsce dwóch starych jednostek administracyjnych, utworzono trzy nowe: Hispania Baetica(dawniej Ulterior) ze stolicą w Kordubie, Hispania Tarraconensis (dawniej Citerior) ze stolicą w Tarraco oraz całkowicie nową prowincję Lusitania ze stolicą w Augusta Emerita.

Pod koniec II wieku n.e. zaczęły się, tak jak w całym Cesarstwie, kłopoty wszelakiego rodzaju: ekonomicznego, społecznego, militarnego i politycznego. Najwyraźniejszym symptomem kryzysu był spadek zaludnienia, na co skarży się Św. Cyprian: „brakuje rolników w polu, marynarzy na morzu, żołnierzy w obozach”. Jedną z przyczyn były zarazy, inną najazdy plemion germańskich. Postępował kryzys miast i zwiększenie roli dużych majątków ziemskich.

W III wieku n.e., cesarz Karakalla wprowadził nowy, krótkotrwały podział. Rozdzielił Hispania Citerior ponownie na dwie części, tworząc Provincia Hispania Nova Citerior oraz Asturiae-Calleciae (dzisiejszy León). W 238 roku n.e. prowincje na powrót uległy zjednoczeniu.

Ludy Hiszpanii w czasach Rzymian

Większe zmiany administracyjne w prowincji przypadły na okres panowania Dioklecjana, kiedy to Hiszpania stała się diecezją, składającą się z sześciu prowincji: Lusitania, Gallaecia, Baetica, Tarraconesis, Carthaginiensisoraz Tingitania.

Hiszpania łącznie z Afryką północną stanowiły potężne magazyny żywnościowe. Eksportowano stamtąd wełnę, oliwę, olej, wino. Dalszy wzrost produkcji nastąpił wraz ze zwiększeniem irygacji pól.
Oprócz żywności, Hiszpania dostarczała szereg surowców: złoto, żelazo, miedź, cynę i ołów.

W V wieku n.e. Pireneje przekraczają Wizygoci i rozpoczyna się okres Hiszpanii Wizygotów.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów