Archeolodzy prowadzą wykopaliska na obrzeżach francuskiego miasta Vienne, na południowym-wschodzie kraju. Naukowcy określają obszar badań jako „małe Pompeje”.
Specjaliści twierdzą, że jest to jedno z najciekawszych odkryć rzymskich prowadzonych w ciągu ostatnich 40-50 lat. Miasto Vienne – a dokładnie Sainte Colombe – słynie z rzymskiego teatru i świątyni oraz domów mieszkalnych datowanych na I wiek n.e. Rzymskie zabytki obejmują obszar 7 tysięcy metrów kw. Naukowcy uważają, że budynki były zamieszkane przez niemal 300 lat, jednak wraz z kolejnymi pożarami zostały opuszczone. Dzięki popiołom po pożarze wiele obiektów dobrze się zakonserwowało do naszych czasów.
Wśród ciekawych obiektów na terenie „małych Pompejów” jest willa – prawdopodobnie bogatego kupca – z mozaiką podłogową ukazującą procesję menad, czcicielek Bachusa oraz satyrów. Dom posiadał balustrady, marmurowe okładziny, szerokie ogrody i system kanalizacyjny. Niestety wspomniane elementy zachowały się jedynie w części.
Inną odkrytą budowlą jest duża publiczna fontanna udekorowana posągiem Herkulesa, która znajdowała się na rynku.
Prace wykopaliskowe prowadzone są od kwietnia tego roku i trwać mają do końca roku. Teraz celem wykopalisk jest kopanie głębiej w ziemi i wydobycie obszaru, na którym funkcjonowały warsztaty.