Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Badania nad DNA ujawniają pochodzenie antycznych „gladiatorów”

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Badania nad DNA ujawniają pochodzenie antycznych "gladiatorów"
Badania nad DNA ujawniają pochodzenie antycznych "gladiatorów" | Zdjęcie: YORK ARCHAEOLOGICAL TRUST

Pozostałości odnalezione na cmentarzu rzymskim w York w Anglii dowodzą, że miasto – będące niegdyś ważnym przedmurzem granicy rzymskiej na dalekiej północy – było domem zarówno dla lokalnych mieszkańców jak i tysięcy imigrantów.

W pracy opublikowanej we wtorkowym wydaniu dziennika Nature Communications, genetyk z Trinity College Dublin – Dan Bradley i jego koledzy przeanalizowali zachowane DNA w siedmiu czaszkach odnalezionych na antycznym cmentarzu. Jak stwierdzili sześć z nich miało DNA pasujące do ludności zamieszkującej współczesną Walię. Jednak ku zaskoczeniu naukowców jeden z mężczyzn przebył długą drogę, przybywając z drugiego końca Imperium. Pewnym jest, że nie pochodził z Europy; możliwe że miał korzenie w Palestynie lub Arabii Saudyjskiej.

Aby potwierdzić wyniki,  Gundula Müldner z Uniwersytetu w Reading przebadała strukturę chemiczną zębów. Różnice były dramatyczne. Odbiegający genotypem mężczyzna musiał żyć w suchym i ciepłym klimacie – podobnym do tego jaki panuje w Dolinie Nilu.

Inne dowody sugerujące, że obywatele rzymscy przemieszczali się po całym Imperium, znaleźć można w źródłach pisanych lub pochówkach. W York znaleziono grób kobiety, która pochodziła z Afryki i ubrana była w bransoletkę z kości słoniowej.

Wiele odnalezionych szkieletów było pozbawionych głowy. Osoby te były albo ścięte o głowę przy zadawaniu śmierci lub też po.
Autor: YORK ARCHAEOLOGICAL TRUST

Szkielety, przeanalizowane przez zespół Dana Bradleya, znajdują się na niegdysiejszych peryferiach Eboracum, rzymskiego obozu i ośrodka, które było jednym z największych w Brytanii 1800 lat temu. Na cmentarzu znaleziono razem 80 ciał. Pochowani mieli ślady po zagojonych ranach czy ugryzieniach dużych drapieżników (lwów lub niedźwiedzi). Co ciekawe połowa ze szkieletów była ścięta o głowę. Wszystkie zmarłe osoby miały poniżej 45 roku życia i były dobrze zbudowane. Naukowcy sądzą, że mogli to być gladiatorzy lub rzymscy żołnierze.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów