Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Cztery rzymskie miecze w doskonałym stanie. Sensacyjne znalezisko nad Morzem Martwym

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cztery rzymskie miecze w doskonałym stanie
Cztery rzymskie miecze w doskonałym stanie

Na Pustyni Judzkiej, w trudno dostępnej jaskini w rezerwacie przyrody En Gedi, odkryto cztery doskonale zachowane rzymskie miecze i fragment pilum. Izraelscy archeolodzy natrafili na ukrytą w skalnej niszy broń przypadkiem, badając starohebrajski napis na jednym ze stalaktytów. O odkryciu powiadomiło 6 września 2023 roku Israel Antiquities Authority. Pochodząca prawdopodobnie z II wieku n.e. broń została ukryta w małej jaskini na obszarze niedostępnych klifów nad Morzem Martwym.

W górnej części jaskini jeden z archeologów zauważył grot pilum wystający ze skalnej szczeliny. W sąsiedniej niszy znalazł też drewniane pozostałości pochew mieczy. Badacze zgłosili odkrycie zespołowi Israel Antiquities Authority Archaeological Survey, prowadzącemu projekt naukowy w jaskiniach Pustyni Judzkiej. Podczas dalszej eksploracji szczelin w skale znaleziono wyjątkowo dobrze zachowane cztery rzymskie miecze. Trzy z nich – wraz z drewnianymi pochwami. Dzięki bardzo suchemu klimatowi ostrza prawie nie uległy korozji. Obok znaleziono również skórzane paski oraz drewniane i metalowe fragmenty broni. Częściowo zachowane są także rękojeści mieczy z drewna i metalu. Długość ostrzy trzech mieczy wynosi 60-65 cm, a czwartego około 45 cm.

Wstępne badanie potwierdziło, że były to standardowe typy mieczy używanych przez rzymskich żołnierzy stacjonujących w Judei. Archeolodzy przypuszczają, że może chodzić o broń zdobytą przez żydowskich rebeliantów jako łup lub zabraną z pola bitwy i ukrytą w trudno dostępnym miejscu. Dalsze badania mają zweryfikować, czy znaleziska mogą być datowane na okres powstania Bar-Kochby (132-135 n.e.).

Miecze i fragment pilum zostały przeniesione do klimatyzowanych laboratoriów Israel Antiquities Authority w celu konserwacji.

Źródła wykorzystane
  • Israel Antiquities Authority Official Channel (https://www.youtube.com/@IsraelAntiquities)

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów