Naukowcy z Uniwersytetu Tor Vergata w Rzymie poddali badaniom zachowane pozostałości kostne młodej kobiety, która żyła 2000 lat temu w Italii. Wnioski są takie, że kobieta mogła stosować jako medykamenty, korzenie i zioła, które dostępne były tylko w Chinach.
Jak stwierdzili badacze kobieta cierpiała na celiakię (nietolerancję pokarmową). Na płytce nazębnej odkryto pozostałości chemiczne po roślinach leczniczych takich jak żeń-szeń czy kurkuma, które nie występowały na terenie Imperium Rzymskiego. Dowodzi to, że Rzym prowadził intensywny handel z Chinami.
Kobieta cierpiała na niedożywienie i utratę masy kostnej. Jak twierdzą specjaliści, osoby mające silną nietolerancję glutenu cierpią na bóle brzucha oraz problemy z kośćmi. Na zębach natrafiono także na cząstki skrobi, co sugeruje, iż Rzymianka posiadała dietę obfitą w gluten, co tylko pogarszało stan.
Szczątki około 20-letniej kobiety zostały odkryte w 2008 roku w Toskanii. Fakt, że przy ciele znajdowała się złota biżuteria dowodzą, że pochodziła ona z wyższego stanu społecznego.