Fragment najstarszej na świecie i nierozwiązanej układanki, liczącej 2200 lat mapy Rzymu złożonej z tysięcy marmurowych fragmentów, został w końcu dopasowany.
Nowy fragment mapy noszący inskrypcję kończącą sformułowanie „Circus Flaminius” został ostatecznie dopasowany do dużej części znaleziska odkrytego po raz pierwszy w 1562 roku. Po dziś dzień odnaleziono blisko 1200 innych fragmentów.
Mapa znana jako Forma Urbis Romae, została wyrzeźbiona w marmurze między 203 a 211 rokiem n.e. w czasie rządów Septymiusza Sewera. Po dziś dzień zachowały się jedynie fragmenty, które przechowywane są w Muzuem Kapitolińskim. Pozostałości po mapie stanowią jedynie 10% całej oryginalnej mapy, która niegdyś stała na murze w Świątyni Pokoju (Templum Pacis).
Mur w dalszym ciągu stoi w budowli niedaleko sześcio-wiecznego kościoła stanowiącego dziś część zespołu bazylikowego św. Kosmy i Damiana. Rząd dziur, w których była zamocowana mapa za pomocą zacisków z brązu, jest wciąż widoczny.
Mapa wykuta została na 150 marmurowych płytach. Jego pierwotna szerokość wynosiła 18 metrów, a wysokość 13 metrów. Wykonano go w skali ok. 1:240 i był wystarczająco dokładny, by ukazywać rzuty poziome niemal każdej świątyni, insuli czy term w centrum Rzymu. Granice planu najwidoczniej określała dostępna powierzchnia marmuru, a nie granice geograficzne czy polityczne, jak zwykle na mapach (planach) współczesnych. Umieszczono na nim nazwy i szczegółowe plany budynków publicznych, ulic oraz domów prywatnych. Twórcy stosowali oznakowania wraz z takimi szczegółami, jak kolumny czy ciągi schodów.
Dotychczas największym problemem jest poskładanie wielkiej mapy Rzymu w całość. Wciąż wiele z fragmentów jest niedopasowanych do całości. Wspomniany fragment odkryto w 2014 roku w Palazzo Maffei Marescotti, budynku należącym do Watykanu. Dzięki powiązaniu go z mapą udało się dołączyć trzy inne fragmenty. W ten sposób naukowcy są w stanie dokładniej odczytać część planu.
Dołączony kawałek mapy odnosi się do 31 płyty, gdzie ukazano ówczesne getto rzymskie, w którym znajdował się Circus Flaminius, powstały w 220 roku p.n.e. Tam też miały miejsce igrzyska plebejskie.