Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Fragment „rzymskich puzzli” dopasowany

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Zabytkowa mapa Rzymu
Zabytkowa mapa Rzymu

Fragment najstarszej na świecie i nierozwiązanej układanki, liczącej 2200 lat mapy Rzymu złożonej z tysięcy marmurowych fragmentów, został w końcu dopasowany.

Nowy fragment mapy noszący inskrypcję kończącą sformułowanie „Circus Flaminius” został ostatecznie dopasowany do dużej części znaleziska odkrytego po raz pierwszy w 1562 roku. Po dziś dzień odnaleziono blisko 1200 innych fragmentów.

Mapa znana jako Forma Urbis Romae,  została wyrzeźbiona w marmurze między 203 a 211 rokiem n.e. w czasie rządów Septymiusza Sewera. Po dziś dzień zachowały się jedynie fragmenty, które przechowywane są w Muzuem Kapitolińskim. Pozostałości po mapie stanowią jedynie 10% całej oryginalnej mapy, która niegdyś stała na murze w Świątyni Pokoju (Templum Pacis).

Mur w dalszym ciągu stoi w budowli niedaleko sześcio-wiecznego kościoła stanowiącego dziś część zespołu bazylikowego św. Kosmy i Damiana. Rząd dziur, w których była zamocowana mapa za pomocą zacisków z brązu, jest wciąż widoczny.

Mapa wykuta została na 150 marmurowych płytach. Jego pierwotna szerokość wynosiła 18 metrów, a wysokość 13 metrów. Wykonano go w skali ok. 1:240 i był wystarczająco dokładny, by ukazywać rzuty poziome niemal każdej świątyni, insuli czy term w centrum Rzymu. Granice planu najwidoczniej określała dostępna powierzchnia marmuru, a nie granice geograficzne czy polityczne, jak zwykle na mapach (planach) współczesnych. Umieszczono na nim nazwy i szczegółowe plany budynków publicznych, ulic oraz domów prywatnych. Twórcy stosowali oznakowania wraz z takimi szczegółami, jak kolumny czy ciągi schodów.

Dotychczas największym problemem jest poskładanie wielkiej mapy Rzymu w całość. Wciąż wiele z fragmentów jest niedopasowanych do całości. Wspomniany fragment odkryto w 2014 roku w Palazzo Maffei Marescotti, budynku należącym do Watykanu. Dzięki powiązaniu go z mapą udało się dołączyć trzy inne fragmenty. W ten sposób naukowcy są w stanie dokładniej odczytać część planu.

Dołączony kawałek mapy odnosi się do 31 płyty, gdzie ukazano ówczesne getto rzymskie, w którym znajdował się Circus Flaminius, powstały w 220 roku p.n.e. Tam też miały miejsce igrzyska plebejskie.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów