Najnowsze badania z Kalkriese, niedaleko Osnabrück (zachodnie Niemcy), sugerują że było to miejsce gdzie po raz ostatni rzymskie legiony Warusa stawiły opór Germanom w słynnej bitwie w lesie Teutoburskim w roku 9 n.e.
Archeolodzy przeprowadzili złożone badania na zachowanych fragmentach rzymskiego uzbrojenia (w tym zbrojach typu lorica segmentata) z tego miejsca. Badacze są w stanie określić, skąd dane uzbrojenie pochodzi lub przez jaki oddział/legion było wykorzystywane.
Badaniu poddano ponad 550 artefaktów z siedmiu obozów legionowych w regionie i porównano je ze znalezionym uzbrojeniem z Kalkriese. Jak się okazuje, zachowane obiekty z m.in. Dangstetten, miejsca gdzie stacjonował w latach 15-9 p.n.e. legion XIX – biorący udział w walkach w lesie Teutoburskim – są niezwykle podobne z tymi jakie znaleziono w Kalkriese. Co więcej, zachowane przedmioty metalowe z późniejszej wyprawy Germanika mają zupełnie inny skład niż te znalezione w Kalkriese.
Wnioski płynące z przeprowadzonych analiz sugerują więc, że w Kalkriese doszło raczej do ostatnich walk rzymskich legionistów Warusa, aniżeli kampanii Germanika, którą przeprowadzano kilka lat po tzw. „klęsce Warusa” (Clades Variana).