Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Natrafiono na pozostałości rzymskiego muru w Anglii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Natrafiono na pozostałości rzymskiego muru w Anglii
Natrafiono na pozostałości rzymskiego muru w Anglii | Zdjęcie: AOC Archaeology

W 2018 roku archeolodzy natrafili na pozostałości rzymskiego muru w Sandy – małym mieście w hrabstwie Bedfordshire w Anglii. Już od XVIII wieku jest wiadomym, że Sandy było niegdyś rzymskim ośrodkiem miejskim.

Odkrycie miało miejsce na cmentarzysku. Warto podkreślić, że wykopaliska trwają w Sandy od dwóch miesięcy i do tej pory pozwoliły wydobyć na światło dzienne artefakty z IV wieku n.e. Świeżo odkryte ruiny rzymskiego muru to pierwszy dowód na istnienie obronnego ośrodka Rzymian. Mur wykonany jest lokalnego żelaziaka powiązanego cementem. Z pewnością, mur zachował się w tak nikłym stopniu zapewne z tego względu, że po opuszczeniu regionu przez Rzymian, materiały były wykorzystywane przez lokalną ludność.

Co ciekawe, naukowcy natrafili także na szkielet oraz około 20 małych dziur poza murem, które zapewne miały posłużyć za miejsca do pochówku, dla skremowanych ciał.

Archeolodzy w dalszym ciągu będą prowadzić wykopaliska, a ich pracę będą dostępne dla społeczności.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów