Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkrycie młodego poszukiwacza skarbów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkrycie młodego poszukiwacza skarbów
Odkrycie młodego poszukiwacza skarbów

Młody poszukiwacz skarbów,  David Hall z Livingston (Szkocja), w roku 2014, w wieku 14 lat odkrył rzymski skarb w Fife.

Znaleziskiem było rzymskie srebro, którym rzymscy żołnierze zapewne przekupywali Piktów. Odkryte przedmioty – srebrne fragmenty, które miały zostać przetopione w sztabki – datowane są na późny III wiek n.e. i są najwcześniejszym tego typu znaleziskiem spoza granic Imperium Rzymskiego.

Pracownicy Muzeum Narodowego Szkocji podjęli się ułożenia tych antycznych „puzzli” i połączenia pociętych fragmentów w całość. Najczęściej srebrne kawałki tworzyły naczynia.

Młody odkrywca opowiedział, że znalezisko odkrył przypadkiem w trakcie przeszukiwania trzech pól, wraz z innymi 103 poszukiwaczami skarbów. Co więcej, odkrycia dokonał kilka miesięcy po tym, jak otrzymał pierwszy detektor metali.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów