Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkrycie młodego poszukiwacza skarbów

Odkrycie młodego poszukiwacza skarbów
Odkrycie młodego poszukiwacza skarbów

Młody poszukiwacz skarbów,  David Hall z Livingston (Szkocja), w roku 2014, w wieku 14 lat odkrył rzymski skarb w Fife.

Znaleziskiem było rzymskie srebro, którym rzymscy żołnierze zapewne przekupywali Piktów. Odkryte przedmioty – srebrne fragmenty, które miały zostać przetopione w sztabki – datowane są na późny III wiek n.e. i są najwcześniejszym tego typu znaleziskiem spoza granic Imperium Rzymskiego.

Pracownicy Muzeum Narodowego Szkocji podjęli się ułożenia tych antycznych „puzzli” i połączenia pociętych fragmentów w całość. Najczęściej srebrne kawałki tworzyły naczynia.

Młody odkrywca opowiedział, że znalezisko odkrył przypadkiem w trakcie przeszukiwania trzech pól, wraz z innymi 103 poszukiwaczami skarbów. Co więcej, odkrycia dokonał kilka miesięcy po tym, jak otrzymał pierwszy detektor metali.

Odkrycie młodego poszukiwacza skarbów

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów