Archeolodzy odkopali imponujący antyczny zakład produkcji wina w 2017 i 2018 roku, lecz dopiero teraz udostępnili wyniki swoich badań. Miejsce produkcji znajduje się zaledwie 7,5 km na południe od Rzymu.
Jak tłumaczą badacze, w miejscu tym mogło się odbywać oficjalne otwarcie zbiorów wina. Wówczas to rzymska elita (w tym cesarz) brudziła sobie ręce i nogi, bawiąc się przez jeden dzień w rolnika i winiarza; utożsamiano się w ten sposób po części z niższymi warstwami społecznymi. Tego typu wydarzenie opisuje m.in. cesarz Marek Aureliusz.
Miejsce produkcji wina obejmowało przestrzeń 1000 metrów kw., gdzie podłoga wykonana była z wysokiej klasy importowanego marmuru; pod nią z kolei znajdowały się dekorowane kadzie. Produkcja rozpoczynała się na podłodze wyłożonej czerwonym marmurem, gdzie robotnicy ugniatali winogrona na śliskiej podłodze. Pozostała miazga była wyciśnięta za pomocą pary pras do wina, po czym sok płynął kanałami do masywnych kadzi fermentacyjnych zainstalowanych pod marmurową podłogą. Tam, gdy już ciecz sfermentowała po odpowiednio długim czasie przeleżenia, wino przelewano w amfory a następnie transportowano do Rzymu oraz innych miast.
Wino było wielką sprawą i wydarzeniem w starożytnym Rzymie. Coroczny zbiór winogron otwierał sam cesarz, ścinając symboliczną kiść winogron i składając jagnię w ofierze Jowiszowi.