Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odsłonięto pomnik rzymskiego centuriona Sentiusa Tectonicusa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odsłonięto pomnik rzymskiego centuriona Sentiusa Tectonicusa
Odsłonięto pomnik rzymskiego centuriona Sentiusa Tectonicusa | Zdjęcie: Newcastle Chronicle

Na 1900-tną rocznicę objęcia panowania przez Hadriana, w 2017 roku, w byłym rzymskim forcie Segedunum (obecne Wallsend w Anglii) odsłonięto pomnik rzymskiego centuriona Sentiusa Tectonicusa.

Pomnik ma 2,5 metra wysokości i wyznacza miejsce, w którym kończył swój bieg mur Hadriana (na wschodzie). Co więcej, rzymski centurion uświetnia rocznicę wpisania wału Hadriana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Autorem pomnika jest rzeźbiarz i malarz John O’Rourke. Jak twierdzi autor dzieła, od początku jego celem było ukazanie żołnierza,  który będzie w pewien sposób łączył przeszłość i przyszłość. Imię dla postaci zaczerpnął od rzeczywiście służącego w Brytanii rzymskiego centuriona Sentiusa Priscusa, który nadzorował budowę sekcji muru Hadriana. Tectonicus z kolei to nawiązanie do architektonicznej budowy pomnika, złożonego z czterech kondygnacji.

Źródła wykorzystane
  • A symbol of history: Giant sculpture marking the start of Hadrian's Wall is unveiled, "ChronicleLive", 25 marca 2017

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów