Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odsłonięto pomnik rzymskiego centuriona Sentiusa Tectonicusa

Odsłonięto pomnik rzymskiego centuriona Sentiusa Tectonicusa
Odsłonięto pomnik rzymskiego centuriona Sentiusa Tectonicusa | Zdjęcie: Newcastle Chronicle

Na 1900-tną rocznicę objęcia panowania przez Hadriana, w byłym rzymskim forcie Segedunum (obecne Wallsend w Anglii) odsłonięto pomnik rzymskiego centuriona Sentiusa Tectonicusa.

Pomnik ma 2, 5 metra wysokości i wyznacza miejsce, w którym kończył swój bieg mur Hadriana (na wschodzie). Co więcej, rzymski centurion uświetnia rocznicę wpisania wału Hadriana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Autorem pomnika jest rzeźbiarz i malarz John O’Rourke. Jak twierdzi autor dzieła, od początku jego celem było ukazanie żołnierza,  który będzie w pewien sposób łączył przeszłość i przyszłość. Imię dla postaci zaczerpnął od rzeczywiście służącego w Brytanii rzymskiego centuriona Sentiusa Priscusa, który nadzorował budowę sekcji muru Hadriana. Tectonicus z kolei to nawiązanie do architektonicznej budowy pomnika, złożonego z czterech kondygnacji.

Źródła wykorzystane
  • A symbol of history: Giant sculpture marking the start of Hadrian's Wall is unveiled, "ChronicleLive", 25 marca 2017

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów