W Gonio, na południe od Batumi, zespół badaczy odkrył łaźnie zbudowane i użytkowane przez rzymskie wojsko ok. 2 tysiące lat temu. – Zaskoczył nas zarówno wiek założenia, jak i wysoka jakość jego wykonania – mówi PAP dr Radosław Karasiewicz-Szczypiorski, kierownik wykopalisk.
Badania prowadzone są wewnątrz starożytnego fortu Apsaros wzniesionego przez Rzymian w 2. połowie I wieku n.e. Obok twierdzy przebiegała niegdyś jedyna dogodna droga z Kolchidy (zachodniej Gruzji) do rzymskich prowincji w Azji Mniejszej.
– Z reguły termy budowane dla wojska nie wyróżniały się przepychem. Dlatego zaskoczyło nas odkrycie mozaiki, zdobiącej podłogę. Odsłoniliśmy również dużą część basenu na chłodną wodę – tzw. frigidarium – opowiada dr Karasiewicz-Szczypiorski.
Zaskoczeniem dla archeologów jest też wiek term. Badacze spodziewali się odkrycia budowli z II-III wieku n.e. Tymczasem znalezione łaźnie pochodzą niemal na pewno z II połowy I wieku n.e. Stanowią zatem ślad wczesnej obecności Rzymian na tym terenie. Budowla powstała najprawdopodobniej za panowania cesarza Wespazjana.