W 2011 przy użyciu, jedynie metod nieinwazyjnych dokonano niezwykłego odkrycia w Carnutum (obecna Austria) – odkryto szkołę gladiatorów.
Rozciągające się między obecnymi wioskami Petronell-Carnuntum i Bad Deutsch-Altenburg, rzymskie miasto Carnutum (w północno-wschodniej Austrii) jest jednym z największych zachowanych „parków archeologicznych” w Europie.
Wolfgang Neubauer, który jest dyrektorem „Ludwig Boltzmann Institute for Archaeological Prospection and Virtual Archaeology” (LBI ArchPro), przez ostatnie dwie dekady wraz ze swoim zespołem prowadził badania miasta przy użyciu nieinwazyjnych metod.
Jak stwierdził Neubauer, nikt wcześniej nie dokonał takich odkryć przy pomocy georadaru (GPR) oraz zdjęć lotniczych. We wrześniu 2011 roku radarem udało się odkryć pod warstwą ziemi forum, koszary, ciąg sklepów, hal i duży kompleks szkoły gladiatorów, który jest najbardziej złożoną tego typu konstrukcją po odpowiednikach w Rzymie i Pompejach. W sumie przebadano obszar 0,280 hektara.
Radar dowiódł, że Ludus Magnus posiadał dwa poziomy galerii z kolumnadami, które zamykały dziedziniec. Centralnym obiektem placu była okrągła konstrukcja, która według naukowców pełniła funkcję sali treningowej, otoczonej drewnianą widownią, umocowaną do kamiennego fundamentu.
Szacuje się, że w szkole mogło znajdować się jednocześnie 75 gladiatorów. Izby sypialniane miały różną wielkość; niektóre były duże i zapewne należały do lanisty (właściciela), instruktorów lub wyższych rangą gladiatorów. Najmniejsze i bez okna zapewne przydzielano najbardziej niesfornym wojownikom.
W północnym skrzydle kompleksu znajdowała się łaźnia wyposażona w centralne ogrzewanie. Obok szkoły znajdowała się otwarta przestrzeń, na której zapewne odbywały się wyścigi rydwanów.