Archeolog z Pompejów, Massimo Osanna, w 2015 roku ogłosił że zespół złożony z archeologów, inżynierów komputerowych, radiologów i ortodontów wykorzysta tomografię komputerową do zbadania pozostałości ciał 86 ofiar, które zginęły w wyniku wybuchu Wezuwiusza w 79 roku n.e. w Pompejach.
W późnym wieku XIX włoski archeolog Giuseppe Fiorelli opracował innowacyjną metodę zachowywania ciał Pompejańczyków. Wlewając przez niewielki otwór w pustą przestrzeń płynny gips sztukatorski udało mu się odtworzyć dawny kształt ciał mieszkańców. Dzięki tej metodzie po dziś dzień możemy podziwiać odlewy skręconych w przedśmiertnych konwulsjach ciał mieszkańców Pompejów. Jednak zachowanie w gipsie kości były niemożliwe do zbadania przez lekarzy przez lata. Tomografia daje tę możliwość i naukowcy twierdzą, że dzięki tej metodzie uda się poznać płeć, wiek, dietę i choroby na jakie cierpiały ofiary.
Ortodontka Elisa Vanacore twierdzi ponadto, że obywatele Pompejów posiadali w bardzo dobrym stanie uzębienie, co wynika zapewne z dobrej diety – bogatej w warzywa i owoce.