U stóp Pirenejów odkryto ślady po nieznanym rzymskim ośrodku, którego pozostałości pozwalają określić, że powstał on zapewne w I-II wieku n.e. Wśród odkrytych fundamentów są te należące do łaźni, dróg, wodociągów czy kanałów ściekowych.
Do odkrycia doszło w roku 2021, po tym jak archeolodzy przeprowadzili większe badania na terenie El Forau de la Tuta, około 1,5 km od miasta Artieda, na północy Hiszpanii. Jak twierdzą naukowcy na tym terenie znajdował się antyczny, a później średniowieczny ośrodek, który zamieszkany był między I a V wiekiem n.e., a potem między IX a XIII wiekiem. Co interesujące, miejsce to nie było wcześniej znane, a badacze nie znają oficjalnej nazwy antycznego miasta, które założono w okresie wczesnego cesarstwa rzymskiego.
Pozostałości miasta znajdują się na polu rolniczym, a obejmują obszar 4 hektarów. Miasto znajdowało się przy drodze, która łączyła niegdyś północne miasta: Iaca, Ilumberri i Pompelo.
Wśród odkrytych znalezisk są m.in. zachowane korynckie kapitele czy attyckie bazy kolumn. Kolumny osiągały zapewne ponad 6 metrów wysokości i stanowiły być może część świątyni na lokalnym forum. Z pewnością zachowane kamienie należały do odrębnych dwóch budowli.
Natrafiono także na liczne szczątki po biało-czarnych mozaikach rzymskich, a także zachowany fragment mozaiki podłogowej ukazującej Amorki ujeżdżające koniki morskie.