Naukowcy natrafili na niezwykle intrygujące znalezisko w Pompejach. Z ziemi wydobyto ścianę, a na niej zapis wykonany węglem drzewnym, który zapewne wykonał remontujący dom robotnik.
Na murze widnieje zapis:
XVI (ante) K(alendas) Nov(embres) in[d]ulsit pro maumis esurit[ioni]
czyli
16. dzień przed kalendami listopadowymi objadł się ponad miarę
Jak mamy zrozumieć, kiedy zapisano ten zabawny mural? 16. dzień przed kalendami listopadowymi to inaczej 17 października. Zapis wykonany nietrwałym i kruchym węglem drzewnym, który zdaniem badaczy nie przetrwałby długo na ścianie domostwa, gdyby nie ochronna warstwa popiołu wulkanicznego. Naukowcy sugerując, że maksymalnie przetrwałby on siedem dni, w związku z czym wybuch mógł mieć miejsce 24 października.
Odkrycie to wpływa na dyskusję naukowców odnośnie dokładnego datowania wielkiego wybuchu Wezuwiusza. Powszechnie przyjęło się twierdzić, że wybuch ten miał miejsce w lato, w sierpniu. Jednak już w XIX wieku pojawiały się głosy sugerujące, że do kataklizmu doszło na jesień. Dowodem na to miały być odnalezione odciski gałęzi krzewu z jesiennymi jagodami. Co więcej, odkryto resztki granatów i pozostałości palenisk – charakterystycznych dla okresu jesiennego.
Jeżeli wnioski naukowców okażą się prawdziwe, niewykluczone że podręczniki historii będą musiały ulec korekcie.