Najnowsze badania z antycznej nekropolii Vila de Madrid w Barcelonie (Hiszpania) dają nam więcej informacji, co do tego, co jedli antyczni Rzymianie w trakcie odbywających się uczt w grobowcach zmarłych, w czasie obchodzonych rocznic lub świąt.
Wspomniana nekropolia służyła, jako miejsce pochówku między II a połową III wieku n.e. Archeolodzy przeprowadzili analizę zachowanego materiału zwierzęcego i ludzkiego. Jak się okazuje, zidentyfikowano pozostałości po krowach, świniach, owcach, kozach, kurczakach, a nawet królikach, lisach, jeleniach, rybach czy małżach. Największy odsetek stanowiło bydło (ok. 42%) oraz świnie (ok. 27%).
Celem badania było ustalenie czy Rzymianie w czasie takich specjalnych okazji spożywali jakieś wyjątkowe lub unikalne pożywienie. Jak się jednak okazuje nie występowała tutaj odmienna dieta, od tej jaką stosowali na co dzień. Co interesujące, w wielu grobach widoczne są małe otwory lub rury, którymi jak się okazuje biesiadnicy częstowali pożywieniem także osoby zmarłe. Jest to dowód na to, jak mocno Rzymianie byli przywiązani do swoich przodków.