Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzje książek o Rzymie (Publikacje przekrojowe)

Jeśli posiadacie jakieś recenzje lub chcielibyście się podzielić swoimi wrażeniami odnośnie jakieś pozycji, zapraszam do podsyłania mi tekstów na adres: kontakt@imperiumromanum.pl

Oczywiście nie ma żadnych większych wymagań, co do stylu oraz długości. Ważne żeby tekst był spójny, opisywał Wasze wrażenia i przedstawiał ocenę publikacji.

Recenzja: „Odrodzenie Rzymu”

Peter Heather

Peter Heather, znany historyk specjalizujący się w dziejach późnego antyku, w swojej książce "Odrodzenie Rzymu" zabiera czytelników w fascynującą podróż przez okres upadku Imperium Rzymskiego i omówienie zmian jakie nastąpiły na jego terenach w średniowieczu. Autor przede wszystkim skupia się na opisie trzech prób, kiedy starano się wskrzesić (nieskutecznie) imperium rzymskie. Książka została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Odrodzenie Rzymu. Cesarze i papieże bój o władzę nad chrześcijaństwem

Recenzja: „Rzym i Jerozolima”

Aleksander Krawczuk

Aleksander Krawczuk, wybitny polski historyk i autor wielu cenionych publikacji o starożytności, w latach .60 i 70 XX wieku napisał trzy książki "Herod, król Judei", "Tytus i Berenika" oraz „Rzym i Jerozolima”, które poświęcone są relacjom rzymsko-żydowskim. Wydawnictwo ISKRY wydało wszystkie trzy pozycje pod zbiorczym tytułem "Rzym i Jerozolima".

Rzym i Jerozolima

Recenzja: „Aecjusz i barbarzyńcy”

Marcin Norbert Pawlak

Nasz krajowy badacz starożytności, Pan Marcin Norbert Pawlak porwał się już ładnych kilkanaście lat temu na napisanie książki (wydanej pierwotnie w 2007 roku, a wznowionej w szalonym 2020 roku) o rzymskim wodzu Aecjuszu, którego to potomność zwała także "Ostatnim Rzymianinem". Z racji dominującej w omawianym opracowaniu tematyki, zostało ono obdarzone krótkim, ale za to wiele mówiącym tytułem, który to brzmi: "Aecjusz i barbarzyńcy".

Aecjusz i barbarzyńcy

Recenzja: „24 godziny w starożytnym Rzymie”

Philip Matyszak

Książka „24 godziny w starożytnym Rzymie” autorstwa Philipa Matyszaka to fascynujący przewodnik po życiu codziennym w sercu starożytnego imperium. Autor zabiera nas w podróż przez jeden dzień w Rzymie około 137 roku n.e., pozwalając nam spojrzeć na miasto z perspektywy dwudziestu czterech jego mieszkańców, reprezentujących różne warstwy społeczne i zawodowe. Każda godzina to spotkanie z inną postacią – od niewolnika po senatora, od kupca po gladiatora. Pozycja wydana została przez Wydawnictwo Lira.

24 godziny w starożytnym Rzymie Życie codzienne oczami mieszkańców od niewolnika do cesarza, od prostytutki do kapłanki

Recenzja: „Pastuch panem Rzymu”

Łukasz Ścisłowicz

Książka "Pastuch panem Rzymu" autorstwa Łukasza Ścisłowicza to pozycja historyczna skupiająca się na analizie sylwetek trzech kontrowersyjnych cesarzy rzymskich z III wieku n.e.: Heliogabala, Aleksandra Sewera i Maksymina Traka. Celem książki jest podjęcie próby zderzenia różnych źródeł i informacji o cesarzach oraz wyciągnięcie wniosków. Publikacja, w formie ebooka, wydana została przez wydawnictwo Promohistoria (Histmag.org). 

Pastuch panem Rzymu

Recenzja: Vandal Heaven

Simon Elliott

Książka "Vandal Heaven. Reinterpreting Post-Roman North Africa" autorstwa Simona Elliotta to pozycja poruszająca historię Wandalów, plemienia germańskiego, które swoją ekspansją przyczyniło się do osłabienia cesarstwa rzymskiego i finalnego jego upadku. Książka angielskojęzyczna wydana została przez wydawnictwo Pen and Sword Books.

Vandal Heaven

Recenzja: „Rok czterech cesarzy (68-69 n.e.). Poboczne epizody militarne”

Damian Waszak

Książka "Rok czterech cesarzy (68-69 n.e.). Poboczne epizody militarne" autorstwa Damiana Waszaka to publikacja opisująca, jak nazwa wskazuje, słynne wydarzenia z lat 68-69 n.e., kiedy to po samobójstwie Nerona doszło do rywalizacji o tron cesarski w państwie rzymskim. Autor skupia się jednak przede wszystkim na pobocznych wydarzeniach politycznych i wojskowych, które miały miejsce w tym samym czasie i były po części powiązane z głównymi wydarzeniami "roku czterech cesarzy". Książka wydana została Wydawnictwo Muzeum Wojsk Lądowych.

Rok czterech cesarzy (68 69 n.e.). Poboczne epizody militarne

Recenzja: Ciemniejący wiek. O niszczeniu świata klasycznego przez chrześcijan

Catherine Nixey

Książka "Ciemniejący wiek. O niszczeniu świata klasycznego przez chrześcijan" autorstwa Catherine Nixey to pozycja podejmująca się ukazania chrześcijaństwa w świecie antycznym w nieco inny i bardziej kontrowersyjny sposób. Autorka odważnie prezentuje swoje spojrzenie na rolę chrześcijaństwa w upadku Rzymu i kultury antycznej. Książka została wydana przez wydawnictwo Filtry, które wydaje pozycje zachęcające do społecznej dyskusji na wiele kontrowersyjnych tematów.

Ciemniejący wiek. O niszczeniu świata klasycznego przez chrześcijan

Recenzja: Komedia według Terencjusza

Ewa Skwara

Książka „Komedia według Terencjusza” autorstwa Ewy Skwary to pozycja, która w sposób niezwykle obszerny analizuje i prezentuje całe spektrum interpretacji dzieł Terencjusza – rzymskiego komediopisarza. Książka wydana została przez Wydawnictwo Naukowe UMK.

Komedia według Terencjusza

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów