Książka „Caesar’s Civil War: 49-44 BC” autorstwa Adriana Goldsworthy’ego to angielskojęzyczna pozycja poświęcona wojnie domowej, która toczyła się w republice rzymskiej w latach 49-44 p.n.e. Książka jest niezwykle pięknie wydana przez Osprey Publishing.
Autorem pozycji jest dobrze znany pasjonatom doktor historii Adrian Goldsworthy, który swoje zainteresowania i badania skupia przede wszystkim na armii rzymskiej. W swoim dorobku ma wiele książek poświęconych historii antycznego Rzymu, które cieszą się olbrzymim zainteresowaniem na całym świecie.
Recenzowana książka należy do serii pt: „Essential Histories”, która gromadzi opisy i analizy wojen, które miały duże znaczenie dla losów świata na przestrzeni dziejów ludzkości. Autorzy w ramach tej serii starają się w sposób niezwykle przystępny i nierozwlekły opowiedzieć o danych wydarzeniach. Książki należące do serii poza wartością merytoryczną wyróżniać się mają przede wszystkim piękną oprawą wizualną, która ma zachwycić Czytelnika.
Nie ukrywam, że jestem niezwykle oczarowany wydaniem i jakością wydruku. Czytelnik dostaje książkę na eleganckim papierze; z pięknymi i licznymi zdjęciami, grafikami, mapami, które podkreślają jakość publikacji. Sama treść i opis wojny domowej pomiędzy Cezarem a Pompejuszem, a potem zwolennikami optymatów jest przedstawiona ciekawie, z uwzględnieniem ważniejszych wydarzeń i bitew. Autor w opisie doszedł do śmierci Cezara, by potem przedstawić dalszą rywalizację o władzę w Rzymie, którą finalnie wygrał Oktawian.
Czytelnik, biorąc książkę do ręki, nie powinien spodziewać się dogłębnej analizy autora i niezwykle szczegółowych opisów starć. Brak jest także przypisów czy źródeł antycznych, które mogłyby poprawić merytorykę publikacji. Faktem jest jednak, że autor posiada wystarczające kompetencje i renomę do przedstawiania historii Rzymu; co więcej na końcu książki pozostawia nam bibliografię, którą możemy wykorzystać do dalszego zgłębiania tematyki.
Z pewnością, z czystym sumieniem, mogę polecić tę bardzo ciekawie wydaną książkę. Zaznajomienie się z wydarzeniami z połowy I wieku p.n.e jest jeszcze przyjemniejsze, kiedy patrzy na nas pięknie wydrukowana postać Cezara czy Pompejusza. Mapy ułatwiają śledzenie wydarzeń, a zgrabny opis jedynie daje to co najistotniejsze. Bardzo polecam!