Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Salus

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Salus była uosobieniem zdrowia i bezpieczeństwa. Jej greckim odpowiednikiem była Higieja. Córka Eskulapa – boga sztuki lekarskiej; należała do jego orszaku. Nazywana także Salus Publica Populi Romani.

W 304 roku p.n.e., w czasie wojen samnickich, powstała jej świątynia, na zlecenie Gajusza Brutusa. Poświęcona została ona 5 sierpnia 302 roku p.n.e. i ozdobiona freskami na rozkaz Fabiusza Pictora.
Każdego roku, dnia 5 sierpnia, obchodzono ceremonię Augurium Salutis, która miała na celu zachowanie ciągłości państwa rzymskiego. Ceremonię obchodzono wyłącznie wtedy, kiedy Rzym nie prowadził wojen. W czasach późnej republiki obrzęd ten, ze względu na ciągłe wojny domowe, nie mógł być odprawiany. Powrócił do życia publicznego po objęciu władzy przez Oktawiana Augusta.

Kult Salus rozwinął się w całej Italii. Wiązano ją z Fortuną i Spes, a także z Valetudo – boginią zdrowia osobistego, która odpowiadała greckiej Higieji.
Jej święto przypadało na 30 marca.

W sztuce przedstawiana jest zwykle jako młoda kobieta z atrybutami – miską (lub czarą albo pucharem) i wężem (ze względu na swe linienie – „odradzanie się” – symbolizuje ciągłą samoodnowę życia, ozdrowienie, długowieczność, uzdrawianie) – które obecnie stanowią symbol farmacji. Na rewersach monet rzymskich przedstawiana z berłem i paterą, z której karmi się wąż owinięty wokół ołtarza.

Źródła wykorzystane
  • Kempiński Andrzej, Encyklopedia mitologii ludów indoeuropejskich, Warszawa 2001
  • Schmidt Joël, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Katowice 1996

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów