Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Neptunalia

(23 lipca)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Neptun na rzymskiej mozaice
Neptun na rzymskiej mozaice

Neptunalia, według niektórych antycznych źródeł, starożytni Rzymianie obchodzili dnia 23 lipca1 z racji na wówczas występujące gorące lato. Było to dwudniowe święto ku czci Neptuna, boga mórz. Z bliżej nieokreślonych powodów niewiele się zachowało na ich temat, ale jest mowa o jakichś grach/igrzyskach i o budowaniu lepianek/namiotów/chatek, pod którymi lud świętował. Przyczyną tak nikłych wzmianek jest pewnie to, że tak Neptun jak i morza odgrywały relatywnie małą rolę w życiu Rzymian.

Neptunalia należały do tzw. dies comitiales,  w czasie kiedy obywatele mogli głosować w sprawach cywilnych i wojskowych. Święto to nazywano Nept. ludi et feriae, lub Nept. ludi, co zakłada, że powiązane były z ich obchodami igrzyska (ludi). Ponoć ludzie świętujący ku czci Neptuna budowali wówczas domki z gałęzi i liści (zgodnie z Festusem nazywane umbrae), w których to pito, jedzono i zabawiano się.

Przypisy
  1. Warron, De lingua Latina VI.19
Źródła wykorzystane
  • Jaczynowska Maria, Religie świata rzymskiego, Warszawa 1987
  • Smith William, Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology
  • Zieliński Tadeusz, Religia Rzeczypospolitej Rzymskiej

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów