Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Stosowane zioła w starożytnym Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Starożytni Rzymianie bardzo cenili sobie zdrowotne właściwości czosnku. Między innymi w ochronie skóry przed chorobami nacierali całe ciało zmiażdżonym czosnkiem.

O tym, że zioła znane były i stosowane w starożytności pisać specjalnie nie trzeba. Warto jednak zauważyć, że o ile w Egipcie czy Babilonii główny nacisk kładziono na ich znaczenie magiczne, o tyle Grecy i Rzymianie postarali się by wiedzę o nich oczyścić z przesądów i w miarę usystematyzować, koncentrując się szczególnie na ich praktycznym zastosowaniu i wykorzystaniu w kuchni, medycynie i kosmetyce.

Najlepszym tego przykładem jest zielnik Dioskurydesa – greckiego lekarza praktykującego na dworze Nerona i WespazjanaDe materia media z I wieku n.e. – aż do XVII wieku był to najobszerniejszy i najdokładniejszy traktat o ziołach i roślinach (zawierający opisy i ryciny ok. 600 gatunków). Każdy szanujący się rzymski dom, oprócz ogródka warzywnego posiadał także własne poletko z ziołami, stosowanymi najczęściej jako przyprawy w kuchni, choć nie tylko. Do ulubionych, najbardziej rozpowszechnionych ziół należały: anyż, bazylia, cząber, czosnek, gorczyca, hyzop, kapary, kmin i kminek, kocimiętka, kolendra, koper, oregano (lebiodka), mirt, oman, pietruszka, piołun, ruta, seler, wawrzyn i werbena.

Zioła cenione przez Rzymian

  • Bylica (Artemisia) – nazwa pochodzi od słowa artemis – „zdrowie” lub od bogini Artemidy, strażniczki ogrodu zielarskiego w Phasis. Za jej sprawą dziewice, które raz w księżycowym miesiącu piły sok z bylicy, zachowywały szczupłą sylwetkę aż do zamążpójścia Także największy rzymski moralista – Katon zalecał uprawianie tego zioła w ogródkach pod pretekstem, że świetnie nadaje się do wplatania w wieńce noszone przez Rzymian w czasie świąt i uroczystości. Jedną z odmian bylicy – ulubioną w rzymskiej kuchni był estragon. Niezbędna była także jej obecność na polu bitwy – wchodziła bowiem w skład balsamów przyśpieszających gojenie ran.
  • Chmiel (Humulus) – wiosną w Rzymie spożywano jego pędy jak szparagi, Pliniusz wymienia go jako jedną z najpopularniejszych roślin ogrodowych. Zaś piwo z chmielu wynaleziono dopiero we wczesnym średniowieczu? – wcześniej warzono je ze zbóż: pszenicy i jęczmienia.
  • Cząber (Satureia) od greckiego Satyra – ze względu na działanie afrodyzjakalne, Rzymianie dodawali go także do sosów, octów i wielu potraw.
  • Czosnek (Allium) – zwany też Unio („wielka perła”) – jego zdrowotne właściwości były znane od dawna, rzymscy legioniści otrzymywali np. codzienne racje czosnku, który przy okazji miał chronić także przed złymi mocami. Poświęcony był bogini Ceres, sporządzano z niego także miłosny napój, wierzono bowiem również w jego właściwości afrodyzjaku.
  • Dziurawiec (Hypericum) – Pliniusz i Dioskurydes uważali go za lek uniwersalny. Znany z właściwości antytoksycznych. Król Pontu Mitrydates VI uwielbiający trucizny i stale eksperymentujący (głównie na sobie!) z truciznami i odtrutkami sporządził na bazie dziurawca uniwersalne antidotum. Pobity przez Rzymian postanowił popełnić samobójstwo – okazało się jednak, że nie może się otruć: niechcący uodpornił swój organizm! Ostatecznie wybrał inny sposób.
  • Fenkuł (Foeniculum) – bardzo ceniony przez Rzymian, gladiatorzy dodawali go do wszystkich swoich potraw wierząc, że zapewni im zwycięstwo w walce. Zjadano wszystkie części tej rośliny, Rzymianki wierzyły też, ze zapobiega on otyłości.
  • Goździk (Dianthus), Rzymianie nazywali go flos Iovis – Kwiat Jowisza, ozdabiano nim girlandy i wieńce w czasie świąt, zdobiono ołtarze, ale także dodawano do napojów jego płatki.
  • Gorczyca (Brassica) – ceniono ją w Rzymie jako niezastąpioną roślinę leczniczą. Pliniusz podaje aż 40 leków sporządzonych na bazie gorczycy. Ponadto dodawana była do większości wyszukanych potraw rzymskiej kuchni.
  • Kocimiętka (Nepeta) – od rzymskiego miasta Nepeti słynącego z upraw tej rośliny, używanej w celach leczniczych i przyprawowych.
  • Kucmerka (Sium) – ziele o aromatycznym, jadalnym korzeniu, często uprawiane w starożytnym Rzymie. Cesarz Tyberiusz tak bardzo cenił jego walory, ze pozwolił składać go sobie jako daninę.
  • Lawenda (Lavandula) od łacińskiego lavo, lavare – „myć się”, ceniona ze względu właściwości antyseptycznych i wspomagających higienę, stąd popularna jako kosmetyk, ale używana także w kuchni.
  • Macierzanka, Tymianek (Thymus) – z greki „odważny”, ceniony jako kosmetyk, olejek tymiankowy używano powszechnie w masażu i kąpieli, szczególnie rzymscy żołnierze praktykowali kąpiel w wodzie z tymiankiem oraz dodawali go do potraw wierząc, że dodaje męstwa. Aromat tymianku opisywał i wychwalał Wergiliusz. Stosowały go powszechnie kobiety na swoje dolegliwości, był także atrybutem Eskulapa.
  • Nagietek (Calendula) – od calendae, czyli początku miesiąca, gdyż wierzono, że zakwita każdego, pierwszego dnia miesiąca.
  • Oman (Inula) – Pliniusz podaje, że cesarzowa Julia Augusta rozpoczynała dzień od kandyzowanych korzeni omanu, Rzymianie uwielbiali też robić z niego konfitury, możemy więc przyjąć, że ziele to spełniało w owym czasie rolę dzisiejszych słodyczy.
  • Pietruszka (Petroselinum) – rzymscy lekarze zalecali jej spożycie z uwagi na zdrowotne właściwości, była również wplatana w girlandy ze względu na aromat, który miał usuwać nieprzyjemne zapachy. Bezpłodnym mężczyznom zalecano spożywanie dużych ilości tego warzywa.
  • Rojnik (Sempervivum) – „wiecznie żywy”, według legendy ludzkość dostała go w prezencie od Jupitera jako amulet przeciw błyskawicom, grzmotom i ogniowi, przed każdym rzymskim domem stały ceramiczne urny obsadzane rojnikiem.
  • Szałwia (Salvia od salvere) – „być zdrowym”, lub salvoere – „ratować, leczyć” – uważana za święte zioło stad zbierana w uroczysty sposób: składano najpierw ofiarę z chleba i wina, rzymskie przepisy nakazywały zbierać szałwię w białym stroju, boso i bez użycia narzędzi, czyli ręcznie! Wg Pliniusza – usuwała zmęczenie i senność.
  • Wawrzyn (Laurus Nobilis, laurus) – triumf a nobilius – sławny, szlachetny, stąd laureat – uhonorowany laurem, był także symbolem mądrości i chwały, koronowano nim m.in. zasłużonych sportowców i artystów, ceniono go także w kuchni.
  • Werbena (Verbena) – zdaniem Pliniusza nie było w historii sławniejszego i świętszego ziela, uważano je za „żelazne zioło” czyli najlepszy lek na rany zadane „żelazem”, w Rzymie otaczana wielką czcią i uważana za święta: miotełki sporządzone z werbeny używane były do rytualnego oczyszczania ołtarzy Jowisza z krwi zwierząt ofiarnych.

Warto nadmienić na zakończenie, że dziś ponownie do łask wracają tzw. „rzymskie ogrody”, gdzie grządki z warzywami rozdzielane są grządkami ziół – poza walorami estetycznymi ma to również znaczenie praktyczne – wspomaga rozwój roślin, odstrasza szkodniki i hamuje rozrost chwastów.

Źródła wykorzystane
  • Lawrence I. Conrad, The Western medical tradition, 800 BC to AD 1800
  • Mark Grant, Galen on food and diet, 2000
  • Marina Heilmeyer, Ancient Herbs

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów