Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Legion XIII Gemina

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Proporzec legionu XIII Gemina.
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Historia legionu XIII jest bardzo długa i sięga czasów wojny galijskiej. Legiozostał sformowany przez samego Gajusza Juliusza Cezara w 57 roku p.n.e. i brał udział w wielu jego kampaniach. Jego symbolem był lew. Legion walczył pod Gergowią w 52 roku p.n.e., pod Farsalos w 48 p.n.e., Utyką w 47 p.n.e., oraz Thapsus w 46 p.n.e. Znamiennym jest fakt, iż to właśnielegio XIII jako pierwszy przekroczył granice Italii na Rubikonie w 48 roku p.n.e. na czele z Cezarem, rozpoczynając tym samym wojnę z Senatem.

W roku 45 p.n.e. weterani z legionu XIII zostali zwolnieni i otrzymali przydziały ziemi od Cezara, a sama jednostka faktycznie przestała istnieć, ale nie na długo. Bowiem w 41 roku p.n.e. Oktawian August odtworzył legion z części starych żołnierzy oraz nowych rekrutów. Jednostka brała udział w walkach przeciw Sekstusowi Pompejuszowi oraz biła się przeciw Markowi Antoniuszowi pod Akcjum w 31 roku p.n.e. W czasie reorganizacji armii Imperium przez Augusta legion XIII otrzymał przydomek Gemina. W latach 30 – 16 p.n.e. legion stacjonował w Illirii nad Adriatykiem. Podczas zajmowania terenów alpejskich „Trzynastka” została przesunięta do Emony, a w latach 6- 9 n.e. brała udział w tłumieniu rebelii w Panonii i Illirii. W 9 roku n.e. legion został przeniesiony doAugusta Videlica, stamtąd zaś w roku 16 n.e. przeniósł się do Vindonissy w celu stworzenia bazy mającej chronić przełęcze alpejskie przed ewentualnym zagrożeniem germańskim. Gdy w roku 43 n.e. cesarz Klaudiusz wyruszył na podbój Brytanii legio XIII miał kolejną dyslokację, tym razem do Panonii, do Poetovio. W roku 69 n.e. XIII Gemina walczył w wojnie domowej po stronie cesarza Othona przeciw Witeliuszowi.

W roku 89 n.e. kończy się stacjonowanie legionu XIII w Poetovio, zostaje przerzucony do Vindobonny, gdzie buduje bazę wojskową. Jednostka walczyła w roku 92 n.e. w kampanii przeciw Sarmatom, później wzięła udział w podboju Dacji przez Trajana. Została też szybko przesunięta, do nowo zdobytej prowincji, gdzie miała swoją kwaterę w Apulum od 106 aż do 268 roku n.e. W międzyczasie legion walczył z Trajanem przeciw Partom oraz po stronie Septymiusza Sewera w 194 roku n.e. w walce o tron.

Pomiędzy rokiem 268 a 271 n.e. prowincje w Dacji zostają ewakuowane z rozkazu cesarza Aureliana i XIIIzostaje przeniesiona do swojej niegdysiejszej siedziby w Poetovio, a następnie do Ratiarii w nowej prowincji – Dacji Ripensis utworzonej na terenach Mezji. Istnienie legio XIII Gemina dobiegło końca około roku 400 n.e., w związku z brakiem zaopatrzenia i pieniędzy na żołd oraz ogólnej dezorganizacji armii. Jednostka uległa rozproszeniu, a jej żołnierze skończyli służbę. Do dziś nie wiadomo, co stało się z legionowym orłem.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów