Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Medycy w armii rzymskiej

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Według mitologii rzymskiej czara (lub kielich) i wąż należały do atrybutów bogini zdrowia – Salus.
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

W okresie pryncypatu zaczęto organizować służbę zdrowia w armii. Zainteresowano się warunkami życia, higieną, odzywaniem się żołnierzy. Głównie zwrócono uwagę na warunki zdrowotne w stałych obozach, które do pewnego stopnia miały charakter zamkniętego miasta. Starano się do stałych miejsc postojów wojska doprowadzić wodę do picia ze źródeł i strumieni akweduktami, w których budowie Rzymianie mieli wielkie doświadczenie. Obóz miał łaźnie z gorącą, ciepłą i zimna wodą, latryny spłukiwano woda, nieczystości odprowadzano w dalsze miejsca poza obóz.

Zadaniem lekarza obozowego było niesienie pomocy chorym praz przeprowadzenie selekcji rekrutów do floty, przy czym brano pod uwagę stan zdrowia oraz odporność psychiczną. Lekarze wojskowi znali o wiele lepiej anatomię człowieka, aniżeli ich koledzy uprawiający praktykę prywatną. Lekarze wojskowi mieli pomocników, pielęgniarzy, sanitariusza, a w całym zespole lekarskim były wyróżniane specjalności, np. odpowiedzialny za lekarstwa, odpowiedzialny za maści, zajmujący się rekonwalescentami i administrator.

Wojskowa służba medyczna za Marka Aureliusza przyjęła emblemat – kielich i wąż Asklepiosa, który nie przestał patronować służbie zdrowia.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów