Jak twierdzą naukowcy, Rzymianie w trakcie prowadzonych działań wojskowych przeciwko Germanom, zwłaszcza pod koniec II wieku n.e., wielokrotnie osiągali tereny współczesnych Czech. Kolejnym dowodem na to ma być obóz rzymski, którego ślady odkryto w 2018 roku.
Do odkrycia doszło na terenie Brna, w południowych Morawach (Czechy); archeolodzy natrafili na pozostałości po rzymskim tymczasowym obozie. Analizy pozwoliły ustalić, że obóz powstał zapewne między 172 a 180 rokiem n.e., kiedy to Rzymianie prowadzili kontrofensywę przeciwko plemionom germańskim, pod wodzą Marka Aureliusza. Tereny obecnych Czech zamieszkiwały wówczas plemiona Kwadów i Markomanów, które stworzyły silne państwa realnie zagrażające Cesarstwu Rzymskiemu od północy.
Na terenie obecnych Moraw znajdują się pozostałości po kilku rzymskich obozach: w Modrice, Musov, Ołomuńcu czy Jevícko, które w większości miały charakter tymczasowy. Wyjątkiem jest obóz rzymski w Musov, na terenie którego odkryto kilka budowli kamiennych, sugerujących dłuższy pobyt żołnierzy rzymskich.
Wszelkie artefakty, które odkryto na terenie obozu w Brnie, można oglądać na ekspozycji w muzeum miasta Brna.