Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Niezapomniane wyczyny Antoniusza

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Marek Antoniusz
Marek Antoniusz

Można wspomnieć niektóre z lepszych i niezapomnianych wyczynów Marka Antoniusza. Rozpocząwszy służbę pod opieka Aulusa Gabiniusza w wieku 26 lat, w 57 roku p.n.e. stłumił powstanie Judejczyków pod wodza Arystobulosa, przeszedł z Jerozolimy do Peluzjum, czego nikt się nie spodziewał, pokonał swego dawnego przyjaciela Archaelosa, a następnie umożliwił osadzenie na tronie Ptolemeusza Auleta.

Dziesięć lat później w 47 roku miał przyjemność powozić się rydwanem zaprzężonym w lwy, na co jeszcze  100 lat później narzekał Pliniusz Starszy: „Pierwszym, który udomowił lwy w Rzymie i kazał im ciągnąć dwukółkę, był M. Antoniusz. A było to w czasie wojny domowej, po bitwie stoczonej na łąkach Farsaliów, jasne ostrzeżenie i nieszczęsna zapowiedź przyszłych zdarzeń. W tych dniach mianowicie, dla mężów wielkiego ducha i wielkiej wiary było jasne, że jest to wyraźny zwiastun podporządkowania i zniwolenia. Cóż mam rzec, Antoniusz woził się z kurtyzaną Cytheris, zwykłą aktorką sceniczną. Ten widok potworny przeszedł wszelkie bezeceństwa widziane w owych czasach”. Dwa lata wcześniej, tuż po przekroczeniu Rubikonu, gdy Pompejańczycy uciekli, miał wozić 7 lektyk przyjaciół, aktorów i matkę (!), nad czym Cycero lamentował w Filipikach.

Rok przed śmiercią Cezara Antoniusz wrócił znienacka do Rzymu z Hiszpanii. W przebraniu sługi, dodaje Plutarch, wręczył list swej żonie Fulwii, która z przerażenia zalała się łzami. Dopiero potem odkrył twarz.  Za następne 5 lat, gdy Antoniusz był już triumwirem i zwyciężył pod Filippi, w Efezie delegacja grecka, aby mu się przypodobać, zaproponowała mu ożenek z…boginią Ateną. Antoniusz się zgodził, pod warunkiem, że Grecy zapłacą posag godny bogini.

Źródła wykorzystane
  • Cyceron, Filipiki, II
  • Plutarch, Żywoty słynnych mężów. Antoniusz
  • Gaius Plinius Secundus, Historia Naturalis, VIII

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów