Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Florian

(po 200 - wrzesień 276 n.e.)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cesarz Florian
Imiona

Marcus Annius Florianus

Panował jako

Imperator Caesar Marcus Annius Florianus Augustus

Czas panowania

lipiec – wrzesień 276 n.e.

Urodzony

po 200 n.e.

Zmarły

wrzesień 276 n.e.

Moneta Floriana

Po zamordowaniu Aureliana, wojsko zwróciło się z prośbą do Senatu o wskazanie jego następcy. Po kilkumiesięcznym okresie bezkrólewia, wybór padł na Marka Klaudiusza Tacyta.

Tacyt mianował Prefektem Pretorium swojego przyrodniego brata – Floriana i razem wyruszyli do Azji Mniejszej, w której Goci i Alanowie, zapewne dawni najemni żołnierze z armii Aureliana, siali mord i zniszczenie oraz grabili ludność. Ekspedycja cesarza była szybka i skuteczna, zaś zagrożenie zlikwidowane. Jednak wkrótce potem, wiosną 276 r. Tacyt zmarł, w okolicznościach obecnie nie do końca znanych. Zdaniem Zosimosa został zgładzony przez spiskowców.

Śmierć cesarza stała się zarzewiem kolejnej wojny domowej, gdyż namaszczony w Rzymie następca – brat Tacyta Florian nie został uznany na Wschodzie – tam władzę uchwycił Marek Aureliusz Probus. Według Zosimosa prawowitemu cesarzowi pozostały wierne prowincje od Cylicji do Italii, Galia, Hiszpania, cała Afryka i plemiona mauretańskie.

Trzy miesiące Floriana

Florian panował jako Imperator Caesar Marcus Annius Florianus Augustus.

Nowy cesarz przebywał w Azji Mniejszej. Zanim ruszył na rozprawę z Probusem, spacyfikował Scytów nad Bosforem. Scytyjskim buntownikom okazał łaskę, pozwalając okrążonym wrócić do swoich domów. Następnie ruszył przeciw Probusowi, który starał się przeciągać konflikt, gdyż dysponował szczuplejszymi siłami. Florian z armią stanął obozem w Tarsie, gdzie chciał oczekiwać na buntownika i jego wojska.

Taktyka Probusa przynosiła rezultaty. Lato 276 roku było w Tarsie wyjątkowo upalne, zaś pochodzący głównie z Europy żołnierze Floriana nie byli przyzwyczajeni do tak wysokich temperatur. Ponadto w armii zaczęły szerzyć się choroby. Gdy informacje o stanie wojsk cesarskich dotarły do Probusa, zdecydował się natychmiast uderzyć i przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Wrogie armie spotkały się pod Tarsem, jednak poza wymianą pocisków nie doszło do zwarcia i wojska Floriana i Probusa rozdzieliły się.

Śmierć

Historia przechowała do naszych czasów różne przekazy dotyczące śmierci cesarza, przytoczę tutaj bieg wydarzeń podany przez Zosimosa w jego Nowej Historii. Zdaniem historyka po nierozstrzygniętej bitwie grupa żołnierzy Probusa przybyła do rzymskiego obozu i bez przeciwdziałania ze strony żołnierzy Floriana (a zapewne przy ich akceptacji) pozbawiła Floriana władzy i pozostawiła pod strażą złożoną z jego własnych ludzi. Cesarz podjął próbę odzyskania  władzy, jednak wkrótce wrócili wysłannicy uzurpatora i wymogli na cesarskich żołnierzach egzekucję Floriana, którą niezwłocznie wykonano.

Autor: Krzysztof Kaucz
Źródła wykorzystane
  • Aleksander Krawczuk, Poczet Cesarzy Rzymskich: Dominat, Warszawa 1991
  • Zosimos, Nowa Historia (przeł. Helena Cichocka), Warszawa 2012
  • Zdjęcie monety: NumisBids, LLC

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów