Hale Trajana (Mercatus Traiani) to najprawdopodobniej pierwsze centrum handlowe, w dzisiejszym rozumieniu. Powstały na polecenie cesarza Trajana w II wieku n.e. (zapewne w latach 100-110 n.e.) przez jego architekta Apollodora z Damaszku. Na kilku poziomach znajdowało się około 150 sklepików.
Hale Trajana znajdują się na Via dei Fori Imperiali, naprzeciwko Koloseum. Ich zbudowanie wymagało zniwelowania części Kwirynału. Położone na wzgórzu; razem z bazyliką sklepami i biurami cały kompleks składał się z sześciu poziomów. Pomimo, że hale w większości służyły do targu, to niektóre z izb pełniły rolę administracyjną cesarza.
Pierwszy poziom określany był tabernae; na drugim znajdowały się pomieszczenia sklepowe przylegające do skał zbocza. Po obu stronach tabernae zbudowano dwie wielkie hale z oknami, zwieńczone dwiema półkopułami (budowle te mogły być wykorzystywane jako szkoły). Na trzeciej kondygnacji ciągnie się stroma droga – Via Biberatica, która swoją nazwę wzięła od łacińskiego słowa bibo, czyli „pić” – przy ulicy znajdowały się sklepy oraz tawerny.
W dolnej części rynku znajdowały się dwie duże hale, na których zapewne odbywały się pokazy i przemówienia. Na końcu hal Trajana znajduje się wielki balkon, z który roztacza się piękny widok na Forum Trajana i Ołtarz Ojczyzny w Rzymie.