Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Na arenie występowały także gladiatorki

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Gladiatrix
Gladiatrix | Zdjęcie: trooper111 | CC BY-NC-SA 3.0

Mężczyźni nie byli jedynymi, którzy walczyli na arenach rzymskich amfiteatrów. Rzymianie szkolili do walki na arenie także kobiety. Były to tzw. gladiatrices, które w dużej części stanowione były przez ochotniczki. Ich udział w walkach na arenie starał się senat ograniczyć do minimum lub całkowicie zakazać. W roku 19 n.e. przyjęto nawet prawo Tabula Larinas, które zakładało, że niedozwolone jest werbowanie do walki na arenie córek, wnuczek i prawnuczek senatorów oraz ekwitów. Nowe prawo wynikało z faktu, iż do walki garnęły się w dużych ilościach kobiety z dobrze sytuowanych rodzin.

Gladiatorki miały swój „złoty okres” za panowania Nerona, który uwielbiał starcia kobiet na arenie. W tym celu kazał wystawić do walki pary gladiatorek na igrzyska w roku 55 i 63 n.e. Co ciekawe na pewnym pokazie w Puetoli cesarz zapoczątkował zwyczaj na pojedynki pomiędzy odważnymi i egzotycznymi Etiopkami. Domicjan preferował z kolei podziwianie starć gladiatrices w zaciszu swojego domu.
Sytuacja gladiatorek uległa ponownie pogorszeniu za panowania Septymiusza Sewera na przełomie II i III wieku n.e., kiedy to wprowadzono kolejne restrykcje dla kobiet z zamożnych domów, próbując w ten sposób zamknąć im drogę do zawodu gladiatrix.

Pytanie skąd takie zainteresowanie kobiet dobrze urodzonych rywalizacją na arenie, która wiązała się często z infamią. Naukowcy twierdzą, że podyktowane to było chęcią sprawdzenia się w nowej roli i zaznanie ryzyka. Jak potwierdzono na podstawie wykopalisk w Ostii czy Londynie w Imperium spotkać można było wiele gladiatorek, które cieszyły się dużą popularnością, a nawet zainteresowaniem ze strony płci przeciwnej.

Znamy kilka gladiatorek, a w tym jedną, która profesjonalnie walczyła przez lata. Inskrypcja z II wieku n.e., którą można obejrzeć w Muzeum Brytyjskim, ukazuje dwie wojowniczki, których pojedynek zakończył się remisem. Nazywały się Amazon i Achilia.

Źródła wykorzystane
  • Grant Michael, Gladiatorzy, 1980

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów