Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Najlepsi procarze pochodzili z Balearów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Najlepsi procarze pochodzili z Balearów
Najlepsi procarze pochodzili z Balearów | Autor: Angus Mcbride

Najlepsi procarze pochodzili z Balearów, gdzie matki kazały swoim synom strzelać z proc do talerzy z jedzeniem. Młodzi chłopcy jedli dopiero wówczas, kiedy trafili w cel.

Na Balearach sposób walki przekształcił się z czasem w dyscyplinę sportową. Aż do podboju wysp, mieszkańcy do walki używali procy, jako swojej najważniejszej broni. Proca tworzona była z włókien roślinnych, zwierzęcych ścięgien lub końskiego włosia. Pociski stworzone z kamienia zwykle ważyły 0,5 kilograma. Strabon i Diodor Sycylijczyk – greccy historycy – pisali, że wojownicy nosili ze sobą po trzy proce. Procarze w walce pierwsi wybiegali przed szereg i ostrzeliwali przeciwnika. Po nich atakowała ciężka piechota.

Hannibal niezwykle cenił sobie balearską artylerię. Na wyprawę, w czasie drugiej wojny punickiej z Rzymem w 218 roku p.n.e., przez Alpy przeprawiał się z 37 słoniami bojowymi i około 2000 procarzy. O tym jak walczyli przeczytać możemy w eposie „Punica Siliusa Italicusa”. O procarzach zapomniano w okresie Pax Romana.

Źródła wykorzystane
  • Flawius Vegetius Renatus, O sztuce wojskowej
  • Majorka, Wydawnictwo Baedeker, 2012

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów